Araştırmalar köpeklerin matematikte başarılı olduğunu kanıtladı

BİLİM insanları, köpeklerin matematiğe ne kadar ilgi duyduğunu öğrenmek için bir araştırma yaptılar. 11 eğitimsiz köpek üzerinde yapılan araştırma, köpeklerin bebekler kadar iyi sayma ve temel matematik yeteneğine sahip olduğunu ortaya koydu.

Bu hafta yayınlanan bir araştırmaya göre köpekler, bebekler kadar iyi bir matematiğe sahipler. Yapılan araştırmaya göre primatlar, kimi zaman besinlerinin miktarını tahmin edebilmek kimi zaman avlarını yakalamak için matematikten faydalanıyorlar. Bilim insanlarının esas hedefi, köpeklerin de bu özelliğe sahip olup olmadığını anlayabilmekti. Araştırmacılar, nihai sonuca ulaşabilmek için 11 eğitimsiz köpeğin beyinlerinde bazı tarama ve testler yaptılar.

Bilim insanları, köpeklerin çeşitli durumlara karşı vereceği tepkileri ölçebilmek için bir çeşit MRI cihazı kullandılar. Köpekler, onlara sunulan şartlara karşı çeşitli tepkiler veriyorlardı ve bilim insanları da MRI cihazı ile bu tepkilerin, beynin hangi bölgesini harekete geçireceğini tespit ediyorlardı. Yapılan araştırmalar, köpeklerin matematiksel işlemlerde “parietotemporal korteks” isimli beyin bölgesini kullandığını ortaya koydu.

Yapılan araştırmayla birlikte köpeklerin, temel sayma ve matematik işlemlerinde köpeklerin, tıpkı insanlar gibi olduğunu ortaya koydu. Ancak bunun nedeni tam olarak bilinmiyor. Bilim insanları, köpeklerin temel sayma ve matematik işlemlerinde bebekler kadar iyi olmalarının altında yatan sebebin yiyecek arama veya avlanmayla ilgili olabileceğini düşünüyorlar.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.