Yeni Türkiye: Karışıklık ve eşitsizlikler içerisinde bir fanus

img_1936

TÜRKİYE ve Orta Doğu konusunda uzmanlaşmış ve akademik çalışmalarıyla bilinen Research Turkey, son semineri “Yeni Türkiye: Karışıklık ve eşitsizlikler içerisinde bir fanus” Greenwhich Universitesi’nden Profesör Özlem Onaran ve Dr. Cem Oyvat tarafından masaya yatırıldı.

27 Ekim Perşembe günü King’s College London’da gerçekleşen etkinlik SOAS Üniversitesinden Dr. Veli Yadırgı tarafından yönetilirken, Türkiye’nin son birkaç yıllık politik ekonomik gelişimi ve değişimi seminerin ana konusu oldu. 2008’de geçirilen ekonomik buhran öncesi, AKP’nin büyük ekonomik ve politik vaatlerinin partiyi nasıl güçlendirdiği kafalarda “AKP ve iyi Türkiye ekonomisi” algısını bıraktığı tartışılırken, 2009 yılında Türkiye’nin dünyadaki en güçlü ekonomik buhranlardan birinin kurbanı olduğu gerçeği de es geçilmedi. AKP’nin ve özellikle Recep Tayyip Erdoğan’ın “çözümcü” mizacının yarattığı psikolojik etkisini de tartışan seminer, Türkiye’de özellikle medyanın toplumsal algıda yarattığı etkiden bahsetti.

img_2004

Konuşmasında “hükümet ve politik ekonomi” ilişkisini açıklayan Profesör Onaran, Türkiye’nin gelişim modelinin 2008 ekonomik buhranına kadar hep emek sektörüne bağımlı kaldığını belirtirken, hizmet ve tarım sektörü gibi ekonomik sınıflardaki tutarsızlığın zaten büyük bir buhranın habercisi olduğunu belirtti.

Dr. Oyvat ise, Güneydoğu Anadolu’daki eğitim ve kısıtlanmış öğretim olanaklarına dayanarak, genel algı olan ağalar ve aşiretlerin eğitime engel oldukları inancını eleştirdi. Oyvat’a göre, aslında bu faktörün Güneydoğu’da hiçbir zaman eğitim ve öğretim önünde bir engel olmadığını, ancak ilkokulların dramatik bir şekilde liselerden ve yükseköğrenim okullarından daha fazla olmasının toplumda yarattığı sosyolojik algının lise ve yükseköğrenimin önüne geçtiğini savundu.

Seminer sonrası katılımcıların sorularını yanıtlayan konuşmacılar, aynı zamanda daha detaylı bilgi için Research Turkey’in “Research on Policy in Turkey” makalesine de gönderme yaparak araştırmanın okunmasını tavsiye ettiler.

Araştırmanın linki: www.tandfonline.com/toc/rrpt20/1/1?nav=tocList

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. Kucuk bir duzeltme: Etkinligin Chair’i Veli Yadirgi Hoca degil, Jonathan Fryer’di. Veli Hoca son saniye cikan bir aksilik yuzunden etkinlige katilamamisti.

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.