Şeker, zihninizi de tehdit ediyor

Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim insanları, diyabet hastalarını demans tehdidine karşı uyardı

Bilim insanları, şeker tüketiminin hafıza kaybını hızlandırarak demans hastalığına neden olduğunu kaydetti. İngiltere merkezli Imperial College London ve Çin merkezli Pekin Üniversitesi araştırmacıları, şeker tüketimi ile zihinsel çöküş arasındaki bağı meydana çıkardı. Diabetologia bilim dergisinde yayımlanan çalışma kapsamında 66 yaş ve üstü 5 binden fazla kişiyi inceleyen araştırma ekibi, kandaki şeker seviyesini gösteren HbA1c sonuçları ile demans riski arasındaki ilişkiyi ortaya koydu. Katılımcıların vücut kitle endeksi, kolesterol oranı, kronik hastalıkları, alkol ve nikotin bağımlılığı ve zihinsel durumunun da dikkate alandığı çalışmanın sonucunda kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim insanları, diyabet hastalarını karşı karşıya oldukları demans hastalığı tehdidine karşı uyardı.

TEDAVİSİ YOK
Araştırma ekibinden Doktor Wuxiang Xie, “Demans hastalığının şu an için tedavisi yok. Diyabet gibi değiştirilebilir risk faktörlerine erken müdahale, zihinsel çöküşü önlemenin önemli bir yolunu sunabilir. Demans hastalığının risk faktörlerini tedavi etmek vakaların yaklaşık dörtte birinin önüne geçebilir” diye konuştu. Çalışmalarını sürdüreceklerine dikkat çeken Doktor Emily Burns ise “Araştırmamız diyabet ve kandaki yüksek şeker oranının gelecekteki demans hastalığı riskini arttırdığını kanıtlıyor. Şimdi, şeker hastalığının neden zihinsel çöküşe neden olduğunu anlamalıyız. Bunu anlamak, diyabet hastalarını zihin sağlığını korumasına yardımcı olacak yollar bulmak için önemli” dedi. (SABAH.COM)

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.