Londra’da 1 Kasım Kobani Günü etkinlikleri gerçekleştirildi

h1p-2

LONDRALILAR 1 Kasım Dünya Kobani Günü için Kuzey Londra’nın Wood Green bölgesinde bir ayara geldi.

15 Eylül 2014 tarihinde Kobani’ye gerçekleştirilen saldırılar sonucu birçok kişi hayatını kaybetmiş ve bu sebeple 1 Kasım Dünya Kobani Günü olarak kutlanmaya başlanmıştı. Demokratik Güç Birliği’nin düzenlemiş olduğu eylemde Tohum Kültür Merkezi, Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi, Kürt Halk Meclisi, Gik-Der, Day-Mer, Dersim-Der, Kırkısraklılar Dayanışma Derneği, Nurhak Dayanışma Merkezi, Tilkililer Derneği, Kaşanlılar Derneği, Paz-Der, Bozca-Der, Alxas-Kistik Dayanışma Merkezi, Britanya Alevi Federasyonu, Cemevi üyeleri Wood Green metro istasyonu karşısında bir araya geldi. Salı günü gerçekleştirilen anma töreninde yapılan konuşmalarda birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Yapılan basın açıklamasında “DAİŞ çetelerinin Kobani’ye yönelik saldırısına karşı Kürt halkı ve yiğit evlatları can bedeli göğüs germiş ve DAİŞ şahsında emperyalist gericiliği ve bölgedeki uşaklarını yenilgiye uğratmıştır. Yaşananlar kamuoyu tarafından yakından takip edilmiş ve Kürt halkı önemli oranda sempati toplamıştır. Bu nedenledir ki 1 Kasım Dünya Kobani Günü olarak ilan edilmiş ve birçok ülkede mitingler düzenlenmiştir.” ifadelerine yer verildi. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı anma ve protesto gösterisi iki saat sürdü.

h1p-4

h1p-1

h1p-3

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.