“Hayır Çarşısı” gönülleri bir araya getirdi

dsc_0548

İngiltere Türk İslam Kültür Merkezi, eğitim vakfına yardım amaçlı “Hayır Çarşısı” açtı.

Süleymaniye Camisinde yapılan geleneksel “Hayır Çarşısı” geçtiğimiz Cuma güne başlayıp, Pazar günü sonra erdi. 3 gün boyunca açık kalan Hayır Çarşısında birbirinden lezzetli ev yemekleri ve tatlı çeşitleri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Gönüllülerin gayretleriyle düzenlenen ve Cuma namazı sonrası açılan kermesi sadece cami cemaati değil, Hayır Çarşısında satılan yiyeceklerin temizliği ve lezzetinin methini duyan bölge sakinleri de ziyaret etti.

dsc_0549

Hayır Çarşısı hakkında bilgi veren düzenleme komitesi başkanı Mehmet Yılmaz, “Hayır Çarşıları, yardımlaşma ve dayanışma açısından kültürümüzün vazgeçilmezi, bizlerde bu etkinlik çerçevesinde hem yardıma muhtaç talebelerimize destek olurken bir yandan da toplum üyelerimizin birbirleriyle bir araya gelerek kaynaşmalarını sağlamış öte yandan da komşu olduğumuz İngiliz ve diğer toplum üyelerinin de Türk misafirperverliğini ve Türk Lezzetlerini tanımalarını sağlamış oluyoruz.” dedi.

dsc_0546

SÜLEYMANİYE CAMİİ TANITIM GÜNLERİ

Süleymaniye Kültür Camisi yetkililerinin geçtiğimiz Hayır Çarşısı günlerinde hem Anadolu yemeklerine hem de camiyi ziyarete olan ilgiden dolayı çok memnun olduklarını belirten Yılmaz, “Farklı milletlerden ve ülkelerden insanların ziyareti, bu faaliyetleri düzenli aralıklarla tekrarlamamız gerektiğini gösterdi.” dedi.

dsc_0563

Hayır Çarşısı’nın devam edeceği günler boyunca saat 15.00 ile 17.00 arasında Cami Tanıtım günleri gerçekleşti. Yerli ve yabancı misafirlere Süleymaniye Camisi gezdirilerek, cami tarihi, kültürü ve mimarisi hakkında detaylı bilgiler verildi. Müslüman Türk toplumu ve komşu kültürlerin birbirini yakından tanıması için de bir fırsat olan Hayır Çarşısı ve Cami Tanıtım Günlerinde misafirler İslam dini hakkında merak ettikleri soruların cevaplarını Süleymaniye Camisi yetkililerinden aldılar.

dsc_0560

dsc_0542

dsc_0565

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin