Alevi yetkililer Britanya İç İşleri Bakanlığı yetkilileri ile görüştü

 

h1p1

Britanya Alevi Federasyonu, Britanya Alevi Sekretaryası ve Britanya İç İşleri Bakanlığı Yetkilileri 10 Ekim Pazartesi günü bir araya geldi.

Düzenlenen toplantıya, Britanya Parlamentosu Alevi Sekretaryası Başkanı ve Enfield Milletvekili Joan Ryan, Enfield Belediye meclis üyeleri Güney Doğan, Nesimi Erbil, Adaline Kepez, Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil, BAF Başkan yardımcısı Zeynep Demir, BAF diplomasi yetkilisi Haydar Ulus ve Northamptonshire Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı Maksut Demir katıldı. Toplantıda İngiltere yaşayan aleviler hakkında görüşlere yer verildi. Enfield Milletvekili Joan Ryan yaptığı konuşmada ‘‘Aleviler bu ülkeye önemli katkılar sunmakta ve her platformda temsil edilmeyi hak etmektedirler.’’ dedi.

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil yaptığı konuşmada “Britanya’nın dört bir yanında aleviler olarak yaşıyoruz. 15 alevi kültür merkezi ve inanç hizmetlerimiz devam etmektedir.” açıklamalarında bulundu. İsrafil Erbil’in ardından söz alan Hilary Patel “Alevi toplumunu kurumsal ve organize olmuş görmekten mutlu olduk. Bu bilgiler ışığında bakıldığında Alevi toplu Britanya’daki dokuz inanç gurupları içinde dördüncü büyük inanç toplumunu oluşturmaktadır. Geç kalınan bir toplumsal hak olarak bunsan sonra Alevilerde her alanda gereken temsiliyeti alması için elimizden geleni yapacağız. Faaliyetlerinize ve toplantılarınıza mutlaka temsilciler göndereceğiz. Alevi toplumundan alacağımız artı değerler olduğuna inanıyorum. Britanya Parlamentosu Alevi Sekretaryası ve BAF yetkililerine bize bu konuda yardımcı olacakları için şimdiden teşekkür ederiz.” açıklamalarında bulundu.

Toplantıda alınan kararda 20 Ekim tarihine kadar Britanya Dışişleri Bakanlığına Aleviler hakkında bilgi veren ve Alevilerin Ortadoğu, Türkiye ve Britanya ilişkileri konularında talepleri ve görüşlerini dile getiren bir rapor sunulması kararlaştırılarak sona erdi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.