Milli Görüş’ün Londra programı

580a8946

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) İngiltere bölgesinde kapsamlı bir şekilde dini, sosyal ve kültürel hizmetler veren İslami bir cemaat olmakla beraber geçtiğimiz Salı günü “Hicret’i anlamak ve Muharremi bir arada yaşamak” sloganıyla iftar programı düzenledi. Düzenlenen iftar yemeğinde İslam Toplumu Milli Görüş Margate Şubesi İrşad Başkanı Murat Küçük programı Kur’an tilaveti ile başlattı. Programa Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçi temsilcisi Sercan Evcin, İslam Toplumu Milli Görüş İngiltere koordinatörü Erol Öztürk ve televizyon programcısı araştırmacı yazar Sebahattin Uçar katıldı.

Ezgi sanatçısı Adem Sevgi ve oğlu Furkan Sevgi’nin sunumlarıyla gerçekleşti. Programda Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (Sav) neden hicret ettiği ve hicret ederken hangi zorlu koşullar yaşadığı anlatıldı. Londra Hac organizasyonu kafile başkanı Erol Öztürk, “Çok kıymetli misafirlerimiz, bugün burada Hicret’i ve Muharremi bir arada yaşamak sloganıyla bir araya geldik. İngiltere’de davamızı duymadık kimseler kalmasın. Bugün bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

580a8961

10 Muharrem’in özel ve önemli bir gün olması bizleri bir araya getirdi… Adetlerimiz, geleneklerimiz, göreneklerimiz 21’nci asrın Müslümanları Hicret’in ruhunu çözdüğümüz zaman yeryüzünde ağlayan analar, kan dökülen bir toprak kalmayacaktır.” şeklinde konuştu. Hasene İnsani Yardım Derneği adına farklı ülkelere kurban gözlemcisi olarak giden Emin Çetinkaya ve Ahmet Kömür yaşadıkları duyguları ve tecrübelerini programa katılan misafirlerle paylaştı. Emin Çetinkaya, “Filipinlere kurbanları götürmek için oraya gittim. Oradaki Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıları görünce çok fraklı bir duygu içine büründüm. Bizlere evlerini açtılar, yemeklerini paylaştılar.” derken, Ahmet kömür ise “Gittiğimiz bir köyde 3 yıldır kurban eti yemeyen insanlar gördük. 2 bin eve 2-3 kg et dağıtımı yapıldı. Bunu bizler 1 hafta içinde belki günler içinde tüketiyoruz. Orada yaşayan insanlar bu etleri aylarca yemek zorunda kalıyorlar.” dedi.

580a8851

580a888314

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.