Londra Moda Haftası’nda Türk rüzgarı

bora.aksuLondra Moda Haftası, geçtiğimiz Cuma günü Türk modacı Bora Aksu’nun Sonbahar-Kış 2012 koleksiyonunu sunduğu defilesiyle başladı.

22 Şubat’a kadar süren moda haftasında Türk modacılardan Bora Aksu ve Erdem Moralıoğlu yeni koleksiyonlarıyla yer alırken, hafta boyunca Paul Smith, Mulberry, Burberry gibi markalar da yeni koleksiyonlarını tanıttı.

İngiltere’de yaşayan ve 2003 yılından bu yana Londra Moda Haftasına katılan Aksu’nun moda haftasının ilk günündeki defilesine yoğun ilgi olurken, aralarında İngiliz sanatçı ve şarkıcılarının da bulunduğu çok sayıda kişi defileyi izledi.

ESİN KAYNAĞI VIVIAN KIZLARI

Defilenin ardından soruları yanıtlayan Aksu, yeni koleksiyonunda Henry Darger’ın “Vivian Kızları” adlı eserinden esinlendiğini ifade etti.

Aksu, “Ama asıl amaç çocukluğa dönmekti. Çocukların gözleriyle dünyaya bakabilmekti. Koleksiyonumu oluşturmak için 6 aylık bir ön araştırma yaptım. Hem çocuk kıyafetlerini inceledim hem de Vivian Kızlarının savaşçı ruhlarını koleksiyonuma yansıtmaya çalıştım” diye konuştu.

İşini çok severek yaptığını ifade eden Aksu, genç modacılara tavsiyelerinin sorulması üzerine de şunları söyledi: “Olayın hem mutfağını hem de ön tarafını sevmeye çalışsınlar. A’dan Z’ye herşeyi öğrenmeye çalışsınlar. Çünkü bazen teknik büyük bir baskı getirebiliyor. Ama herşeyin başı sevgi.”

Londra’da yaşayan tasarımcı ve modacı Bora Aksu, İngiltere’nin önde gelen sanat ve tasarım okullarından Central Saint Martins’ten 2002 yılında yüksek lisansını aldı. İngiltere’de yeni kuşak modacı ödülünü dört kez üst üste kazanan Aksu, aralarında Keira Knightley, Kristen Dunst, Elizabeth Jagger, Tori Amos gibi ünlü isimlerin bulunduğu çok sayıda sanatçıyı giydirdi. Bora Aksu, 2012 Sonbahar-Kış koleksiyonunu gelecek ay ise Paris’te sergileyecek.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.