Semra Eren Nijhar: “Üç kelime ile Covid-19 karantina günleri”

İngiltere’de yaşayan Türkçe konuşan toplum üzerine araştırmaları ile tanınan sosyolog, sanatçı ve yazar Semra Eren Nijhar, Covid-19 karantina günleri üzerine hazırladığı projeyi tamamladığını duyurdu.

Covid-19 karantina günlerini tüm dünyada nasıl yaşanmış olduğunu araştırmak için bir proje hazırlayan Semra Een-Nijhar, çalışmasını tamamlayarak sonuçlarını yapmış olduğu bir video ile paylaştı.

Seçtiği örnek ülkelerde yaşayan bireylere karantina günlerinde Mart-Haziran ayrlarında yaşadıklarını, tecrübelerini, hissettiklerini, algıladıklarını ve düşündüklerini üç kelime ile sınırlayarak anlatmalarını isteyen Eren-Nijhar, aldığı sonuçları bir video da toplayarak, tüm dünayada yaşanan karantina günlerine ışık tutmaya çalışarak, küresel anlam içeren bir proje gerçekleçtirdi.

Katılımcıların erkek-kadın oranına da dikkat eden Eren-Nijhar, aynı zamanda bu çalışma da değişik yaşlardan bireylere de yer verilmesini sağlayarak, kendi alanında bir ilki de gerçekleştirmiş oldu.

Eren Nijhar, aralarında Kuzey Makedonya Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan olmak üzere, sanatçıların, akademisyenlerin, gazetecilerin ve doktorların da yer aldığı bu çalışma, karantina günlerinde yaşananları ‘Ortak Geçmişimiz/Ortak Tarihimiz’ olarak geleceğe aktarma sürecinde yardımcı olacağını ifade etti.

Proje kapsamında seçilen örnek ülkeler arasında Almanya, Meksika, Rusya, Türkiye, Hindistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Moğolistan, İtalya ve Gürcistan’da yer almaktadır.

Projeyi izlemek için linke tıklayın:

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.