Biret Londralıları büyüledi

Dünyanın en ünlü piyanistleri arasında gösterilen İdil Biret’in Londra’da gerçekleştirdiği muhteşem konser, hem toplumumuz hem de İngiliz sanatseverler tarafından yoğun bir ilgi gördü.

Ünlü sanatçı, Londra Yunus Emre Enstitüsünün desteği ile Piu Entertainment’in organize ettiği gecede Cadogan Hall’da sahne aldı. İki yaşında müzikle tanışan, dönemin “harika çocuğu” olarak nitelendirilen ve sonrasında dünya çapında bir üne kavuşan piyanist İdil Biret, Londra’da klasik müzik severleri performansıyla büyüledi.

Usta sanatçı, yarım yüzyılı aşan müzik kariyerinde kendine özgü oluşturduğu tonu, yorumu ve muhteşem tekniği ile Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Dresden Filarmoni gibi dünyanın büyük orkestraları ve Leinsdorf, Monteux, Keilberth, Scherchen, Sir Adrian Bolt gibi büyük şefleri ile beş kıtayı kapsayan iki bine yakın konser verdi. Çağımızın en geniş repertuvarına sahip piyanistlerinden biri olarak tanınan Biret, Beethoven’ın dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları, Brahms, Chopin ve Rachmaninov’un tüm piyano eserleri, Hindemith’in beş piyano konçertosu, Boulez’in üç sonatı ile Ligeti’nin etütlerini de içeren diskografisi ile Altın Diapason, Frédéric Chopin Diski Büyük Ödülü dâhil pek çok ödül kazandı.

İngiltere’de ilk konserini 1960 yılında Londra Filarmoni orkestrasıyla beraber veren Biret daha sonra Birleşik Krallığın birçok şehrinde önemli salonlarda konser verdi ve festivallere katıldı. Bu kez Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla Piu Entartainment tarafından hazırlanan ‘Romantik Topraklara Mistik Yolculuk’ isimli piyano resitali ile Londra’ya gelen sanatçı önemli konser salonlarından biri olan Cadogan Hall’da klasik müzik severlerle buluştu. Programında Alman besteci Robert Schuman ve Rus besteci Sergei Rachmaninov’un eserlerini ustalıkla icra ederek oldukça beğeni toplayan İdil Biret, konser sonunda ayakta alkışlandı.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin