Son gün yarın: Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıt 12 Mayıs’ta bitiyor

Yurtdışı Seçmen Kütüğünde ismi bulunmayan yurt dışındaki seçmenler için 12 Mayıs son tarih. Bu tarihe kadar vatandaşların temsilciliklere başvurmaları gerekiyor.

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak seçimler için yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi 7 Haziran’da başlıyor. Yurt dışındaki vatandaşların demokratik haklarını sorunsuz kullanabilmeleri için öncelikle 12 Mayıs 2018 tarihine kadar YSK tarafından ilan edilen Yurtdışı Seçmen Kütüğünü kontrol etmelerini gerekiyor. Zira seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt dışı olan vatandaşlarımızın yurt dışında oy kullanabilmeleri için yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmaları gerekli. Vatandaşlarımızın www.ysk.gov.tr adresi üzerinden veya yine YSK tarafından hizmete sunulmuş olan ‘Yurtdışı Seçmen Mobil Uygulaması’ üzerinden sorgulamalarını yapmaları önem arz ediyor.

ADRES GÜNCELLEMESİ NASIL YAPILACAK?

Yurtdışı Seçmen Kütüğünde ismi bulunmayan veya kayıtlarında düzeltme yapmak isteyen vatandaşların, en yakın dış temsilciliğimize nüfus cüzdanları ile başvurmaları gerekiyor. Birleşik Krallık’ta yaşayanların Londra Başkonsolosluğuna veya Edinburgh Başkonsolosluğuna giderek kayıt olmaları lazım. Vatandaşlarımız bu süre zarfında yurtiçinde iseler, bulundukları yere en yakın Nüfus Müdürlüğüne pasaportlarıyla birlikte başvurmalı.

YURTDIŞINDA OY VERME İŞLEMİ 7 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız 7 Haziran’dan 19 Haziran’a kadar 60 ülkedeki 123 temsilcilikte, ayrıca 36 gümrük kapısında da 7 Hazian-24 Haziran tarihleri arasında oylarını kullanabilecek. İkameti yurtdışında olan vatandaşlarımız seçim süreci içerisinde Türkiye’de iseler yurt dışına çıkış yapmaksızın 7 – 24 Haziran tarihleri arasında ilan edilen 36 gümrük kapısında oylarını kullanabilecek.

SINIRLAR KALKTI MESAFELER KISALDI

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için geçtiğimiz Anayasa Değişikliği Halkoylamasında yeni bir uygulama devreye girmişti. Buna göre vatandaşlarımız diledikleri temsilciliklerde oylarını kullanabildi. 24 Haziran’da gerçekleşecek seçimlerde de yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için bu uygulama devam edecek. Yurtdışındaki vatandaşlar, farklı bir konsoloslukta kayıtlı olmalarına rağmen, oy verme gününde kendilerine en yakın buldukları veya istedikleri temsilcilikte oy kullanabilecek. Örneğin, seçmen kaydı İngiltere’de bulunan bir vatandaşımız seçim günü Almanya’da ise oradaki herhangi bir temsilcilikte oyunu kullanabilecek.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.