Yüreği hep Kıbrıs’ta atan şair ve yazar için vefa gecesi

ŞAİR, yazar ve araştırmacı kimliği ile ve toplumsal çalışmaları ile Kıbrıslı, Türkiyeli Türk ve Kürt toplumları arasında tanınan Yaşar İsmailoğlu için 15 Mart Perşembe akşamı Kıbrıs Türk Toplum Merkezinde vefa gecesi düzenlendi.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinlikte sanatçının özellikle şair kimliği vurgulandı ve yazdığı şiirler Türkçe ve İngilizce okundu.

Sanat yaşamanın 50.yılını tamamlamış olan Yaşar İsmailoğlu, sadece sanat alanında değil, toplumlarımızı ilgilendiren birçok önemli konularda görevler üstlenmiş olan İsmailoğlu, Kıbrıs Türk Toplum Merkezi, Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ve diğer başarılı toplum kuruluşlarının başlatılmasına önayak olmuştur.

İsmailoğlu’nu sana yaşamının 50.yılında onurlandırmak için geceye Kıbrıs Türk Toplum Merkezi, Kıbrıslı Sanatçılar Platformu, Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Halkevi, Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği, Britanya Alevi Federasyonu ve Hackney Kıbrıslılar Merkezi ortaklaşa katkıda bulundu.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kıbrıslı Sanatçılar Platformu üyesi Ertanç Hidayettin şunları söyledi:

“İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı, Türkiyeli ve Kürt toplumlar arasında saygın bir ismi olan çalışkan bir toplum ferdimizdir o. Yılardan beri çeşitli belediyelerde ve toplum kuruluşlarında canla başla toplumlarımıza hizmet etmek kolları sıvamış, çalışıyor. Onu ilk kez bir zamanlar Palmers Green bölgesindeki Metal Box Fabrikasında tanıdım.

O zamanlar o deneyimli bir sendika temsilcisi, bense yaz tatili döneminde fabrikaya çalışmak maksadıyla gitmiş bir öğrenci idim. Bize bir öcü olarak tanıtılan bu adamın vatanseverliğine ilk kez o zaman şahit oldum.

Kısacası dostum, sen yaşarsın, yaşamı yarı buçuk değil, dolu dolu, heyecanla ve aşkla yaşarsın” dedi.

Ertanç Hidayettin’den sonra söz alan Yaşar İsmailoğlu, böylesi bir gecenin düzenlemesine emek veren herkese teşekkür etti ve Ocak ayında hayatını kaybeden Hasan Raif için yazmış olduğu şiiri okuyarak duygulu anlar yaşadı.

Yaşar İsmailoğlu gençlere yönelik gelecekteki çalışmalarına değinerek şunları paylaştı:

“Gençlerimizin asimilasyona uğramaları ve kötü alışkınlıklardan uzak durmaları için ne yapılması gerektiği ile ilişkin yeni bir araştırmam var. Bunun da temel amacı kurumların çocuklara ve gençlere sahip çıkmasıdır.

Sadece bununla kalmayıp, şu an ki bölünmüş adanın nedenlerini ve ayrılığın tohumlarını kimler ekti gibi konular inceleniyor. Böylece gelecek nesillere bunları aktarmayı hedefliyorum.”

İsmailoğlu ayrıca kitaplarından gelen gelirler ve Limasollular Derneği ile birlikte merhum besteci Kamran Aziz’in anıt mezarının yapılmasını üstlenmeye hazır olduğunu açıkladı.

Geceye katılan konukların bazıları söz alarak Yaşar İsmailoğlu’nun sanatçı kimliği ile ilgili ve toplum için yapmış olduğu çalışmalar için övgü dolu sözlerde bulundu.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.