Yeni kabine göreve başladı

kabineİngiltere’de koalisyon hükümetinde yapılan kabine değişikliğinin ardından, yeni kabine ilk toplantısını yaparak göreve başladı.

Başbakan David Cameron’ın 2010 yılında göreve gelmesinden bu yana yaptığı ilk büyük kabine revizyonu sonucu, Dışişleri, İçişleri, Maliye ve Savunma Bakanları değişmezken, Adalet, Sağlık, Kültür, Ulaştırma, Çevre ve Uluslararası Kalkınma Bakanları değiştirildi.

Yapılan değişikliklere göre yeni İngiliz kabinesinde yer alan isimler ve görevleri şöyle:

İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Maliye Bakanı George Osborne, İçişleri Bakanı Theresa May, Dışişleri Bakanı William Hague, Adalet Bakanı Chris Grayling, İş ve Yeteneklerden Sorumlu Bakan Vince Cable, Kültür Bakanı Maria Miller, Savunma Bakanı Philip Hammond, Eğitim Bakanı Michael Gove, Enerji ve İklim Bakanı Ed Davey, Ulaştırma Bakanı Patrick McLoughlin, Çevre Bakanı Owen Paterson, Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, İş ve Emekli Maaşlarından Sorumlu Bakan Iain Duncan Smith, Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening, Hazine Bakanı Danny Alexander, Kuzey İrlanda Bakanı Theresa Villiers, İskoçya Bakanı Michael Moore, Galler Bakanı David Jones.”

Anadolu Haber Ajansı’nın haberine göre, Cameron’ın bakan yardımcılığı gibi görevlere çok sayıda kadın yetkiliyi getirmesi dikkati çekti.

Kabinedeki en çarpıcı değişiklik ise Kültür Bakanı Jeremy Hunt’ın, Sağlık Bakanlığı görevine getirilmesi oldu. Hunt, Rupert Murdoch’ın İngiltere’de sahibi olduğu BSkyB dijital uydu platformunun ihalesi sırasında bakanlık görevini ihlal ettiği gerekçesiyle eleştiriliyordu. Hunt’ın Kültür Bakanlığı koltuğunu Maria Miller doldururken, Sağlık Bakanlığından alınan Andrew Lansley Avam Kamarası’nın liderliğine getirildi.

Ancak İngiliz basını, değişikliklerin “sarsıcı” olmadığını, “küçük” olduğunu yazıyor. Bazı gazeteler İngiltere Başbakanı Cameron’ın hırslı davranmayarak az değişikliğe gitmeyi tercih ettiği ve “çekingen bir revizyon” ortaya koyduğu yorumunu yaptı. Gazeteler, kabinedeki yeni isimlere karşın, ülkedeki resesyon, işsizlik gibi sorunların ciddiyetini hala koruduğuna dikkati çekti.

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin