Vergi kaçıran kebapçıya hapis cezası

YOKSULLUK iddia eden ve sahibi olduğu kebap ve pizza dükkanından yılda sadece 9.000 pound kazandığını iddia eden 43 yaşındaki Mehmet Tekağaç hapis cezasına çarptırıldı.

Manchester’ın Warrington bölgesinde bulunan Top Grill ismindeki kebap ve pizza dükkanının satışlarını inceleyen vergi memurları Tekağaç’ın vergi kaçırdığını tespit etti.

Vergi memurları Tekağaç’ın banka kayıtlarını, kişisel gelirini ve bir web sitesi aracılığıyla yapılan satış kayıtlarını inceledikten sonra beyan ettiği kazancından çok daha fazla kazandıklarını gördüler.

Mehmet Tekağaç

Bunun üzerine Padgate’in Viscount Yolu’ndaki yolunda yaşayan Tekağaç, üç ayrı dolandırıcılık suçundan yargılanırken, vergi kaçakçılığı ücreti 98.381 pound, kurumlar vergisi tutarı 31.244 pound ve Liverpool Crown Court’ta görülen davada 49.528 pound vergi borcu ile toplamda yaklaşık 179.000 pound ödemeye mahkum edildi.

İki yıl altı ay hapis cezasına da çarptırılan Tekağaç’ın vergi borcunu geri ödemesi için de müsadere davası açıldı.

Duruşmadan sonra, HMRC sahtekarlık soruşturma servisinin asistan müdür yardımcısı Sandra Smith şunları söyledi:

“Tekağaç’ın yaptığı şeyin cüzdandan para çalmaktan bir farkı yok. Bunun karşılığında almış olduğu ceza diğer işletmelere de örnek olmalı. Vergi kaçıran tüm işletmeleri vergi konusunda yakından inceliyoruz.”

GAZİOĞLU UYARIYOR

Mehmet Gazioğlu

Tekağaç’ın cezalandırılmasının ardından Accounting Direct Plus Muhasebe şirketinden Mehmet Gazioğlu, Londra Gazete’ye açıklama yaparak vergi mükelleflerini uyardı. ADP’den Mehmet Gazioğlu, “Bu, Gelir ve Gümrük Dairesi’nin (HMRC) devlet hazinesinden vergi çalan bireylere yönelik takiplerinin daha iyi hale geldiğinin bir başka kanıtıdır. HMRC’nin sofistike CONNECT sistemi, bir kişinin kredi kayıtlarına, otomobil detaylarına, internet üzerindeki ticaret faaliyetlerine (JustEat, Deliveroo) ve kredi kartı ticaret makinesine erişmelerini sağlıyor. Son birkaç yıldır vergi incelemelerinde büyük bir artış gördük ve bu trendin devam etmesini ve kovuşturmaların artmasını bekliyoruz. HMRC bu gibi birkaç soruşturmayla herkese mesaj gönderiyor.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin