Kıbrıslı kayıp şahıslar anıldı

BİRLEŞİK Krallık’ta faaliyet gösteren Kıbrıslı Kayıp Şahısların Yakınları Örgütü düzenlediği gece ile Kıbrıslı Türk ve Rum kayıp şahısları andı.

Kıbrıs Toplum Merkezinde 21 Ekim Cumartesi akşamı yapılan bir etkinlikle Kıbrıslı Türk ve Rumlar bir araya geldi. Her iki toplumdan kayıp yakınlarının bir araya geldiği gece akşam yemeği ile başladı. Kıbrıs mutfağından lezzetlerin ikram edildiği katılımcılar daha sonra yapılan konuşmaları ve okunan şiirleri dinlediler.

Açılış ve selamlama konuşmasını Kıbrıslı Kayıp Şahısların Yakınları Örgütü İngiltere Başkanı Neoklis Neokleus, geceye katılan herkese teşekkürlerini sunarak çalışmalarından bahsetti.

Başkan Neokleus’un ardından sırasıyla kürsüye gelen Niki Ioakim ve Aycan Saraçoğlu okudukları şiirlerle dinleyenleri duygulandırdı. Akabinde konuşmalarını yapan Sevgül Uludağ ve Hristina Pavlu Solomi Patça, Kıbrıs’taki hem Kıbrıslı Türk, hem de Kıbrıslı Rum kayıplar konusunda yürüttükleri çalışmaları aktardı.

Yenidüzen ve Politis gazetelerinde yazmakta olan araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ ile İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Savaş Kurbanları Örgütü “Birlikte Başarabiliriz”den Hristina Pavlu Solomi Patça, Londra Gazete’ye verdikleri röportajda yürüttükleri proje kapsamında kaybolan şahıslar için Londra’ya ikinci kez geldiklerini belirterek, “Herhangi bir maddi destek almadan Gönüllü olarak araştırmalar yürütüyoruz. 1963’ten bu yana kaybolan Kıbrıslı Türkleri ve 1974’ten bu yana kaybolan Kıbrıslı Rumları arıyoruz. Onların hikayelerinin ne olduğunu ortaya çıkarıp, başlarına neler geldiğini bulmaya çalışıyoruz. Buraya gelme sebeplerimizden biri ne yaptığımızı anlatmak bir diğeriyse Britanya’daki Kıbrıslılardan kayıp şahıslar hakkında bilgiler toplayabilmek. Bu her iki toplumun da ortak sorunu. Amacımız kayıp şahısların bulunmasında yardımcı olmanın yanı sıra Kıbrıs’ta daha iyi bir yaşam için barış için çalışmak. Bunu sadece Kıbrıs tarihinde geri gidip birbirimizin acılarını anlayarak ve birbirimize karşı zorba davranışlardan kaçınarak başarabiliriz.” dediler.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin