Türkiye’ye kesin dönenlere müjde

Türkiye’ye kesin dönüş yapan vatandaşlar; kullanılmış ev eşyaları ve otomobilleri için gümrük vergisi ödemiyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının “Gümrük Muafiyeti Tebliği” geçen haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanmış ve uygulanmaya başlanmıştı.

VERGİ MUAFİYETİ

Buna göre, yurt dışında en az 24 ay ikamet ettikten sonra yerleşim yerini Türkiye’ye kesin olarak nakleden Türk vatandaşları, yurt dışındaki milli veya milletler arası kadrolarda sürekli görevli çalışma sonrası yurda dönen kamu görevlileri, Türk vatandaşlığına geçerek yerleşim yerini yabancı bir ülkeden Türkiye’ye kesin olarak nakleden gerçek kişilerle Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin ölümü halinde Türkiye’de ikamet eden gerçek kişi mirasçıları, motorlu veya motorsuz özel nakil vasıtalarını gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokabiliyor.

NE GEREKİYOR

Muafiyetten yararlanabilmek için özel nakil vasıtalarının, kişilerin adlarına kaydının yapıldığı yıl itibarıyla model yılı dahil, üç yıldan eski olmaması gerekiyor. Ayrıca, bu vasıtaların ithalinde aile ünitesi esas alınıyor ve aile ünitesinin tespitinde vukuatlı nüfus kayıt örneğindeki bilgilere bakılıyor.

EN AZ 5 YIL İKAMET EDENLERDE

Tebliğde belirtilen kişilerin Türkiye’de geriye doğru bir takvim yılında 6 aydan fazla kalmamış olmaları gerekiyor. Türkiye’de bir takvim yılında 45 güne kadar kalışlar yurt dışındaki ikamet süresinden sayılıyor. Türkiye dışında son 10 yılda en az 5 yıl ikamet eden gerçek kişiler için yerleşim yerine ilişkin bu süre şartı aranmıyor.

KİMLER YARARLANAMAYACAK

Yurt dışında yirmi dört ayı aşmayan süreyle geçici olarak görevlendirilen kamu görevlileri için muafiyet hükümleri uygulanmıyor. Evlilik suretiyle Türk vatandaşlığına geçenler de muafiyetten faydalanamayanlar arasında.

ÇİFTE VATANDAŞA DA İZİN YOK

Yirmi dört ayı aşmayan süreyle Türkiye Gümrük Bölgesi dışında geçici olarak görevlendirilen kamu görevlileri ve evlilik suretiyle Türk vatandaşlığına geçenlerin yanı sıra çifte vatandaşlığı olan Türk vatandaşları da bu muafiyetten yararlanamıyor. Fakat yurtdışındaki kadrolara sürekli görev için atanan çifte vatandaşlığı olan kamu görevlileri vergiden muaf sayılabiliyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.