İngiltere’deki Türk Muhafazakarlar Manchester’da buluşacak

Gönül Daniels

Türkiye’nin Muhafazakar Partili Dostları Grubu (Conservative Friends of Turkey – CFT) , 1 Ekim tarihinde Manchester’da gerçekleşecek olan 2017 Muhafazakar Parti Konferansı çatısı altında iş dünyasına yönelik bir resepsiyona ev sahipliği yapacak.

Grubun kurucusu Dr. Onur L. Çetin “Türkiye’nin AB üyelik süreci ve Birleşik Krallığın Brexit stratejisi bağlamında, iki ülkenin ilişkileri ve bu süreçte yapılan işbirlikleri hem İngiliz, hem Türk vatandaşları için büyük önem taşıyor. Özellikle son günlerde iki ülke arasında T.C. AB Bakanı Ömer Çelik ve İngiltere Dışişleri Devlet Bakanı Sir Alan Duncan tarafından gerçekleşen görüşmeler, bu ilişkilerin sadece Brexit sonrası ticaret antlaşmaları açısından değil, terörle mücadele ve Ankara Antlaşması’nın geleceği gibi önemli konuları da ilgilendireceğini ortaya koymuştur.” dedi.

Açılış konuşmasını İngiltere Parlamentosu Dostluk Grubu üyesi Lord Balfe’ın gerçekleştireceği resepsiyonda Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve Edmonton bölgesinden eski Muhafazakar Milletvekili adayı Gönül Daniels da bir konuşma yapacak.

1979 ve 2004 yılları arası Avrupa Parlamentosu üyeliği yapmış ve görevi sırasında yirmi yıla aşkın AB-Türkiye parlamentolar arası grubunda yer almış Lord Balfe, daha önce AB’nin Türkiye’ye karşı üyelik müzakereleri hakkında ‘hiç bir zaman samimi olmadığını’ savunmuştu.

CFT’nin Kurucu Parlamenter üyelerinin yanında, Avam ve Lordlar Kamaraları’nın Muhafazakar Partili üyeleri, AB Parlamentosundan temsilciler, Türkiye ve Birleşik Krallık’tan Ticaret Odaları, İhracatçı birlikleri ve yakın zamanda Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan 100 milyon poundluk savunma anlaşmasının imzacılarından BAE Systems yetkililerinin toplantıya katılım göstermesi bekleniyor.

Toplantıda Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi ve Brexit sonrası ikili ekonomik ilişkilerin daha ileri bir seviyeye taşınması için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ele alınacak. Türk katılımcılar, hem İngiliz politikacılar hem de İngiliz işadamlarıyla tanışma ve iş olanakları konusunda fikir alışverişi imkânı bulacaklar.

Resepsiyon Manchester Central’daki Exchange 4-5 toplantı salonunda, 1 Ekim Pazar günü 19.30 – 21.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.