Füzeler itirazlara rağmen kesinleşti

 
<p style="margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 18.0px Arial">
Londra'da 6 yere, Olimpiyat oyunlarında güvenliği sağlamak amacıyla karadan havaya güdümlü füzelerin yerleştirileceği açıklandı. Apartman sakinlerinin itirazları ve yasal girişimlerine rağmen, nüfusu yüksek mahallelerde füzeler yer alacak. 
<p style="margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 18.0px Arial">
Savunma Bakanı Philip Hammond, Londra'nın doğusunda iki apartman bloğunun çatısı dahil olmak üzere toplam 6 yere, bu ayın ortasından itibaren karadan havaya güdümlü füze yerleştirileceğini söyledi. Füzelerle, ülkenin hava üslerinin korunması amaçlanıyor. Oyunlar sırasında ayrıca, jetler ve helikopterler de hazır bulundurulacak. Güvenliği sağlamak için yapılacak harcamaların 300 milyon sterlini bulması, 6 bin asker ile 12 bin polisin görev yapması bekleniyor. 
<p style="margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 18.0px Arial; min-height: 21.0px">
Türklerin yoğunluklu olarak yaşadığı Leytonstone’daki Fred Wigg Tower’in çatısına da füze yerleştirilecek olması binada yaşayan Türklerin tepkisine yol açmıştı. 
<p style="margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 18.0px Lucida Grande; color: #333333">
Altı yıldır binada yaşayan Kahramanmaraş kökenli iki çocuk annesi Nihal Balcı, Mayıs ayındaki ilk ve tek füze tanıtım toplantısında ordu subayları ile yüz yüze konuştuğunu, füzenin yerini medyaya açıklamalarını eleştirdigini, binanın olası saldırı halinde teröristler tarafından öncelikli hedefler arasında olacağını bundan dolayı ailesi için kaygılandığını belirtmişti.
<p style="margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 18.0px Lucida Grande; color: #333333; min-height: 21.0px">
Binada Kiracılar Birliği (Residents’ Association) kurduklarını belirten Balcı, örgütlü davranarak haklarını arayacaklarını aktardı. İlk aşamada devletten mahkeme masraflarını (legal aid) alabilecek konumdaki kişilerin, dava sürecine başvurması planlanırken, Balcı artık binada yaşayan herkesin bu mahkeme sürecine ortak olması gerektiğine dikkat çekmişti. 
<p style="margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; font: 18.0px Lucida Grande; color: #333333">
Balcı, Savunma Bakanlığı personelinin füzelerin tehlikesiz olduğunu söylediğini fakat buna inanmanın zor olduğunu söyleyerek sözlerine şunları ekledi: “Büyük binada yaşamanın büyük tehlikeleri var. Bu ülkede depresyon çok yaygın. Depresyona giren bir komşu evini yakarak intihara kalkıştı. Bunun tekrarlanması halinde, çatıda füzelerin de olmasıyla can güvenliğimiz tehlikeye girecek.”
<div>
 </div>

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.