KKTC Askerlik: “Yurt dışında doğanlar bin pound ödeyip muaf olabilecek”

Ulusal Birlik Partisi Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz

Bedelli Askerlik Yasa Tasarısı Ön Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Menteş Gündüz, bedelli askerlikle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Ulusal Birlik Partisi Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz, bedelli askerlik ile ilgili yasa tasarısının komitede görüşüleceğini belirtti.

Açıklanan tarihlerle para miktarlarının da değişiklik gösterebileceğini söyleyen Gündüz, yurt dışında doğup büyüyenlerin bin pound ödeyip muaf olabileceğini kaydetti.

“TARİHLER VE MİKTARLAR DEĞİŞEBİLİR”

Söz konusu tasarının son şeklinin Kamu İdari ve Sağlık Komitesine alacağını ifade eden Gündüz, açıklanan tarihlerin ve para miktarlarının komitede görüşülünce değişiklik gösterebileceğine dikkat çekti.

2016 yılından önce yurt dışına giden asker kaçaklarının hiçbir şeye bakılmaksızın bu kapsama girebileceğini söyleyen Gündüz, 31 Aralık 2020 tarihine kadar kapsayacağını belirtti.

Söz konusu tarihlerin değişken olabileceğini yineleyen Gündüze, açıklanan tasarıya göre doktoradan ya da yurt dışında çalışmadan hak kazanıp bir aylık sürenin 15 gününü yapan kişilerin belirlenen para miktarını ödeyerek hiç yapmayabileceğini vurguladı.

Bedelli askerlik başvuru kılavuzu yayımlandı! Site kilitlendi...

“YURT DIŞINDA DOĞANLAR BİN POUND ÖDEYİP MUAF OLABİLECEK”

31 Aralık 2020 tarihine kadar doktoradan ya da yurt dışında çalışmadan hak kazanacak olanların da bu yasadan hak kazanabileceğini dile getiren Gündüz, yurt dışında doğup büyüyen ve buraya gelmeyen kişilerin 2022’ye kadar bin sterlin ödeyip askerlikten muaf olabileceğini kaydetti.

Söz konusu para miktarlarının değişebileceğini yineleyen Gündüz, Komitede değerlendirileceğini söyledi.

“GENÇLERİMİZİ DE YURT DIŞINA SEVK ETMEYELİM”

Tasarıdaki sürelerin adaletsiz olup olmadığının komitede incelenip düzenlenebileceğini vurgulayan Gündüz, yasada bir takım eksiklikler olduğunu söyledi.

Yasa tasarısının komitede görüşüleceğini ifade eden Gündüz, “Çıkarılması düşünülen bir yasadır ama ‘4 yılda bir af getireceksiniz’ diye düşündürerek buradaki gençleri de yurt dışına sevk etmeyelim” diye konuştu.

Gündüz, “İnce eleyip sık dokumak gerekir. 4 madde olarak gözükse de profesyonelliğe geçişle ilgili bir başlangıçtır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.