Nami:Çözüm odaklı müzakerede ısrarcı olmalıyız

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Türk tarafının çözüm odaklı müzakere sürecini şaşmadan dillendirmesi gerektiğini kaydetti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Türk tarafının çözüm odaklı müzakere sürecini şaşmadan dillendirmesi gerektiğini kaydetti.

BRT’de “1.Boyut” programına katılarak Pembe Paşoğluları’nın sorularını yanıtlayan Nami, konuşmasına Kıbrıs konusuna değinerek başladı.

New York öncesinde Kıbrıs müzakereleri konusunda yeni bir umut oluştuğunu ancak Rum Liderliği’nin çözüm niyeti olmadığını belirten Nami, Rum basınına bakıldığında Rum tarafında da bu konuda ciddi bir sorgulama başladığının görüldüğünü belirtti.

Nami “Rum tarafında eski sürecin bittiği, yeni bir süreç olması gerektiği dile getirilmeye başlandı. Bu güzel bir şey çünkü eski tezler çürümüş oluyor. Türk tarafı çok dikkatli olmalı. Çünkü Rum tarafı bizi bazı söylemlere çekerek çözümsüz göstermeye çalışabilir. Bu yönde uyanık olunması lazım”dedi.

Türk tarafının çözüm odaklı müzakere sürecini şaşmadan söylemesi gerektiğini belirten Nami, Tük tarafına uygulanan ambargoların kaldırılması için de gerekli mücadelenin verilmesini istedi.

Bakan Nami, Crans Montana sürecinde yaşananlara da değinerek Crans Montana’da yaşanan olumsuz söylemlerin bir kenara bırakılması gerektiğini anlattı.

Bir soru üzerine Bakan Nami, Cumhurbaşkanı Musta Akıncı’nın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuloğlu’nun açıklamasına tepkili olmadığını, bunun bir iletişim olduğunu belirterek, hükümet yetkililerinin de Türkiye ile iyi iletişim halinde olması gerektiğini belirtti. (BRT)

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.