İngiltere’de faiz oranlarında rekor düşüş

Britanya’nın Avrupa Birliğinden çıkma kararı aldıktan sonra iş yerlerinde ve tüketicilerde görülen ani güven düşüşünden dolayı İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını 0,5%’den 0,25’e indirdi.

Bu indirimden sonra alınan raporlara göre İngiliz Sterlini diğer para birimleri karşısında yüzde 1,1 değer kaybederek $1.314’e indi.

Yedi yıl sonra ilk defa faiz oranlarını düşüren Merkez Bankası, önümüzdeki aylarda tekrar bu oranları düşürebileceklerinin de sinyalini verdi.

İngiltere Merkez bankası para politikası komitesi bu aylarda yaşanan ekonomik çöküşün etkisini azaltmak için dört maddelik planını açıkladı. Faiz oranlarının indirilmesinin de dâhil olduğu planda, devlet tahvili satın almak için 60 milyar pound nakiti e-paraya çevirip ekonomiye sunma, şirket tahvili satın almak için 10 milyar pound nakiti e-paraya çevirme ve bankaların temel faiz oran indirimini reel ekonomiye yansıtmaları için bankalara 100 milyar pound sağlama koşulları belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Phillip Hammond, “Avrupa Birliğinden çıkma kararı aldıktan sonra Britanya’da yaşanan belirsizlikten dolayı, AB ile ilişkimiz netleşene ve ekonominin buna uyum sağlamasına kadar bir alışma sürecin içinde bulunacağız. Ekonomiye bu alışma sürecinde destek vermek amacıyla para politikası kullanılacaktır,” dedi.

Barclays ve Santander Bankaları ev kredisi alan müşterilerine, faiz oranları indirimini tam olarak aktaracaklarını duyurdu. Lloyds bankası henüz bu konuda kararını bildirmedi.

AB referandumu sonucu çıkan Brexit kararından sonra tüketici talebinin ve harcamanın ciddi anlamda azalması ve iş ve tüketici güveninde eksilmesi bizi ekonomik gerilemeye sürükleyebileceği söyleniyor. Merkez Bankası yöneticisi Mark Carney işsizlikte artış tahminlerin 250 bin pound’a yükseldiğini belirtti.

Ayrıca Merkez Bankası, ekonomik gelişme öngörülerini hiç görülmediği kadar indirdiğini ve ekonomi anlamda bu yılın ikinci yarısında hemen hemen hiç büyüme beklemediklerini açıkladı. (Guardian)

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.