İngiliz Başbakana “Aleviler ve Kürtleri koruyun”

Theresa May
Theresa May

Milletvekili Joan Ryan Türkiye’deki insan hakları durumunu gözlemesi için İngiltere Başbakanı Theresa May’e mektup yazdı.

Joan Ryan
Joan Ryan

Milletvekili Joan Ryan darbe girişiminden sonra Türkiye’deki Alevi ve Kürtlere yapılan saldırılar nedeniyle ülkedeki insan hakları durumunu kontrol etmesi için Britanya hükümetine çağrıda bulundu.

Ryan, İngiltere Başbakanı Theresa May’e yazdığı mektupta sözde Erdoğan destekçileri tarafından hedef alınan Aleviler ve Kürtlerin güvenliğiyle ilgili ciddi anlamda endişelerinin olduğunu ifade etti.

15 Temmuzdan bu yana yaşanan olayların, Türkiye’de ikamet eden Alevi ve Kürtlerin üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinebilmesi için, Britanya Alevi Federasyonu üst düzey temsilcileri ve Enfield’da yaşayan Alevi ve Kürt toplumuyla buluştu.

Enfield İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan, “Türkiye’deki yükselen gerginlikten sonra Aleviler, Kürtler ve gözaltına alınanlara karşı işlenen kötü muamele ve taciz/istismar raporlarından sonra Türkiye vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerin korunmasını ve devam ettirmesini sağlamak çok önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olağan üstü hal kararı ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin içindeki bazı hükümlerini askıya alması ile Türkiye’nin uluslararası insan hakları yükümlülüklere uyduğundan emin olma görevi İngiliz hükümetine düşüyor. İngiliz Parlamentosundaki Alevi Sekretaryası (All Party Parliamentary Group) Başkanı ve bulunduğum bölgedeki Alevi, Kürt ve Türk toplumların önemli bir temsilcisi olarak Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip edeceğim ve ülkedeki barış, demokrasi ve yasal hükümlülüğünün sağlanmasını desteklemeyi sürdüreceğim.” dedi.

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. Bu buyuk bir Yalan su an turkiyede yasanan Kurt turk alevi hep birliktte olup demokrasiye cumhuriyete sahip cikiyo Ben Kurt kiziyim ve aleviyim kimse ne bana ne aileme zarar vermiyo ustelik parlemontaya bakin Boyle bir ayirim olsa hic bir alevi parlemontaya giremez askeri sehit edenede cicek verilmez ustelik size ne turkiyenin durumdan Iraq suriye Libya bitti sira Turkiye year mi geldi madem burda killer Boyle dusunuyo cikiyo gelsinler ingiltereye onlari kimse zorla turkiyede tutmuyolar yazik Yalan yanlis hikayelerle ingiltereye basagrisi Vermeyin kimse alevi yada Kurt oldugu icin baski iskence gormuyo

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.