Miliband “Kontrollü kirayı getireceğiz “

miliband

 

İşçi Partisi lideri Ed Miliband 7 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerde iktidara gelmeleri halinde vatandaşlara “kontrollü kira sistemi” sözünü verdi.

Sürekli artan ev kiralarının kontrol altına alınmasını savunan Miliband geçtiğimiz Pazar günü yaptığı konuşmada, iktidara gelmeleri halinde özel mülk sahiplerinin kira gelirlerini en az üç yıllık kontrat içerisinde enflasyona endeksli olarak yükseltmelerini sağlayacaklarını vaat etti.

İşçi Partisi lideri ayrıa kafalarına göre kira artışı yapmalarını engelleyeceklerini ve emlakçıların kiracılardan komisyon almalarını yasaklayacaklarının sözünü verdi.

Sol kanattaki İşçi Partisi ve Başbakan Cameron’un merkez sağdaki Muhafazakâr Partisi anketlere göre kafa kafaya giderken, her iki lider de seçime doğru bu kördüğümü çözmek için yeni politikalar araştırıyorlar.

Ed Miliband daha önceki vaatlerinde enerji alanında da fiyatların aşağı çekeceklerini dile getirmişti. Genç seçmenleri hedef kitlesine alan İşçi Partisi lideri, genç nüfusun tarihi nitelikte olan yüksek fiyatlı evleri dahi satın alma güçlerinin olmadığına dikkat çekti.

İşçi Partisi’nin planlarına göre kira kontratları en az üç yıl olmalı. Böylece ev sahipleri kiracılara enflasyonun üzerinde bir zam yapmaya mecbur bırakılmayacaklar.

Miliband’ın bahsettiği bu değişikliklerin uygulama alanları sadece İngiltere’yi ve İngiltere’de ev sahibi olan 11 milyon insanı ilgilendiriyor.

Muhafazakârlar ise bu vaatlerin yanlış olduğunu, serbest piyasa ekonomisinde ancak çok evli binaların kira bedellerini aşağı çekeceğini düşünüyorlar.

Britanya Endüstri Konfederasyonu (CBI) ve büyük iş çevrelerinin lobi grupları bu durumun kurumsal yatırımcıların ve inşaat firmalarının sektöre para yatırmaları için caydırıcı olduğunu ileri sürdüler.

Kiracıları temsil eden bazı lobi grupları da, bu gibi vaatlerin uzun vadede işe yaramayacağını, o nedenle sunulan planlara şüpheli baktıklarını ifade ettiler.

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Okumadan geçme

Close
Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin