Erol İncedal’a bir suçlamadan beraat

İngiltere’de eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’e suikast girişimi ve Mumbai saldırılarına benzer silahlı saldırı planlamakla suçlanan Erol İncedal beraat etti.

erollll

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Ağır Ceza Mahkemesi Old Bailey’de yargılanması süren 27 yaşındaki İncedal’ın bugünkü duruşmada jürinin kararıyla beraat ettiği öğrenildi.

İngiliz basınının aktardığına göre, İncedal, jüriye ağlayarak teşekkür etti.

2013 yılının ekim ayında tutuklanan ve o tarihten beri yargılanması devam eden İncedal, ‘terör eylemlerinde kullanılabilecek bomba yapımına dair belge bulundurmaktan’ suçlu bulunmuştu.

Ancak davanın bugünkü oturumunda, hakkındaki en ciddi suçlamalar olan eski Başbakan Tony Blair’e ya da bir dizi hedefe eş zamanlı saldırılar planlamak iddiaları reddedildi.

Üst güvenlik tedbirleri ve gizlilik nedeniyle sadece sınırlı sayıda gazetecinin takip ettiği davada bazı tanıklar perde arkasında ifade verdi. İfadelerin yarısından fazlası da kamuoyu veya basına duyurmadan verildi.

İngiltere’de hukuk öğrencisi olan İncedal’ın otomobilinde bomba yapımını anlatan bir hafıza kartı ve eski Başbakanlardan Tony Blair ve eşi Cherie Blair’in ev adresleri bulunmuştu. Bilgisayarında IŞİD ile ilgili aramalar tespit edilen İncedal hakkında savcılık, İncedal’ın Suriye’den bir kişiyle temasa geçerek Tony Blair’in de olduğu bazı kişilere suikast düzenlemeyi veya Hindistan’ın Mumbai kentinde düzenlenen bir dizi saldırı planladığını iddia etmişti.

Hakkındaki suçlamaları reddeden İncedal’ın bomba yapımı belgesi bulundurmak suçundan aldığı ceza haftaya belli olacak.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.