Cameron: Eğitim bütçesini kesmeyeceğiz

Başbakan David Cameron, seçim öncesinde eğitim politikasını anlatmak için Enfield’da üstün başarı yakalayan bir okulu ziyaret etti.
Cameron Enfield
Başbakan David Cameron, Enfield North milletvekili Nick de Bois (soldan ikinci) ile Kingsmead Okulu öğrencileriyle beraber poz verdi

Southbury’deki Kingsmead Okulunda konuşan Başbakan, Muhafazakâr Parti’nin seçimi kazanması halinde öğrenci başına ayrılan bütçede kesinti yapılmayacağını vaat etti.

Cameron ayrıca başarısız olan okulları belediye kontrolünden çıkartıp akademi olarak Eğitim Bakanlığı’na bağlayacağını söyledi.

Öğretim standartlarında “vasatlığa karşı bir savaş” başlattığını söyleyen Cameron, “bir ebeveyn olarak çocuklarımızın en iyisine layık olduğunu düşünüyorum. Dünyanın en iyileriyle rekabete girebilecek okullar yaratmak istiyorum. Yerinde sayan ya da düşük standarttaki okulları kabul etmeyeceğiz” dedi.

Başarılı A Level sonuçları yakalayan Kingsmead Okulunu öven Cameron’ın ziyareti sırasında bölge milletvekili Nick de Bois Başbakan’ın yanında hazır bulundu.

MUHALEFETTEN ELEŞTİRİ GELDİ

İngiltere’de eğitim gören öğrenci sayısının her geçen yıl arttığını ifade eden David Cameron, öğrenci başına ayrılan bütçede kesintiye gitmeme kararlarının okul fonlarının artmasına neden olacağını savundu.

Ancak Cameron’ın önerdiği eğitim bütçesinin enflasyona rağmen sabit kalması, muhalefet tarafından eleştirildi.

İşçi Partisi’nin eğitim sözcüsü Tristram Hunt, enflasyon nedeniyle paranın değerinin düşeceğinin, bunun da artış görmeyecek eğitim bütçesinin reel anlamda düşeceği anlamına geldiğini belirtti.

Muhafazakar Parti’nin hükümetteki küçük ortağı olan Liberal Demokratlar da bütçe önerisini “inanılamaz düzeyde zayıf” diyerek eleştirdi.

Eğitim Bakan Yardımcısı David Laws, finansmanlarında kesintiye uğrayan okul ve kreşlerde gelişme sağlamanın mümkün olmayacağını söyledi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.