İngiltere’de seçim 17 hafta erken başladı

Britanya’da Mayıs’ta yapılacak genel seçime 17 hafta kalmasına rağmen siyasiler yaptıkları konuşmalarla seçim kavgasına şimdiden başladı.
Miliband, Clegg, Cameron
İşçi Partisi lideri Ed Miliband, Liberal Demokrat lideri Nick Clegg ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron, seçim kampanyasına start verdi

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Ed Miliband’ın Pazartesi sabahı Manchester yakınlarındaki Salford bölgesinde yaptığı konuşma, seçimin ilk mitingi oldu.

7 Mayıs 2015 seçimlerinde “her nesil boyunca tek defa gelen bir şans seçmenin elinde olacak” diyen Miliband, Muhafazakar Parti’nin yeniden seçilmesi halinde sağlık kurumu NHS’in sonunu getirebileceğini iddia etti.

Seçimde iki açık yol arasında tercih yapılacağını söyleyen Miliband, oy verecek olanlara çağrıda bulundu: “Bu seçim, ülkemizin kime hizmet ettiğini kararlaştıran bir mücadele olacaktır.

“Bir tarafta sadece zenginlerin başarılı olduğu ve kamu hizmetlerinin tehdit edildiği bir Muhafazakar hükümeti, diğer tarafta ise insanlara, cari açığa ve NHS’e öncelik veren İşçi Partisi var.”

MUHAFAZAKAR PARTİ: MILIBAND VERGİLERİ ARTTIRACAK

Fakat Muhafazakarlar, İşçi Partisi’nin seçilmesi halinde vergi oranlarını yükselteceğini öne sürdü.

Muhalefetin İçişleri ve Adalet Bakanlıkları için hazırladığı bütçe planlarında 1 milyar sterlin büyüklüğünde bir açık olduğunu iddia eden parlamento lideri William Hague, masrafları karşılamak için vergi artışının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Maliye Bakanı George Osborne ise seçimin “beceri ya da kargaşa” arasında bir tercih olacağını iddia etti.

CLEGG VE İSKOÇLAR UMUTLU

Uzmanlar, anketlerin şu an parlamentoda hiçbir partinin çoğunluk çıkaramayacağını gösterdiğini söylüyor. Bu da Britanya’da 2010’da başlayın koalisyon hükümeti döneminin uzaması anlamına geliyor.

Seçimler sonrasında yeniden hükümet ortağı olmayı ümit eden Liberal Demokrat parti lideri Nick Clegg, her iki büyük partinin kusurlu olduğunu söyledi.

Clegg, “Hükümeti merkeze çekebilecek ve iki eski partinin sağ ya da sol tarafa kaymasını önleyebilecek tek parti Liberal Demokratlardır” dedi.

Fakat Britanya’nın Avrupa Birliği’nden çekilmesini savunan Bağımsızlık Partisi (UKIP) ile İskoçya Ulusal Partisi’nin (SNP) son zamanlarda yaptıkları çıkış, Clegg’in planlarını altüst edebilir.

Muhafazakar Parti’nin sağ kısmına hitap eden UKIP’in parlamentodaki sandalye sayısını arttıracağı düşünülürken, SNP’nin ise İşçi Partisi’nin İskoçya’da birçok sandalyesini ele geçirebileceği düşünülüyor.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin