Yeni Brexit Bakanı Raab göreve hızlı başladı

İNGİLTERE'DE, David Davis'in istifasıyla görevi devralan Brexit Bakanı Dominic Raab, AB Brexit Müzakerecisi Michel Barnier ile Brüksel'de bir araya geldi.

Dominic Raab.

İNGİLTERE’DE, David Davis’in istifasıyla görevi devralan Brexit Bakanı Dominic Raab, AB Brexit Müzakerecisi Michel Barnier ile Brüksel’de bir araya geldi.

Barnier ile görüşmesini ‘yapıcı’ olarak niteleyen yeni bakan, ülkesinin AB’den ayrılmasıyla ilgili anlaşmaya varılabilmesi için müzakerelerin hareketlilik kazanması gerektiğini ifade etti.

Avrupa Komisyonunun görüşmelere iki hafta ara verilmesi talebine sıcak bakmayan Raab’ın ağustos ayı boyunca temasların sürmesini talep ettiği öğrenildi.

Raab’ın bayrağı devraldığı David Davis ise, görev süresi boyunca oturduğu pazarlık masasında Barnier ile sadece 4 saat yüz yüze görüşmüştü.

BARNİER: ZAMAN DARALIYOR, SOMUT ADIMLAR LAZIM

Barnier’in önceliğiyse Brexit’in neden olduğu sorunlara somut çözüm önerileri bulunamamış olması.

Başmüzakereci, anlaşmaya dair taslak metnin hazırlanması için sadece 13 hafta kaldığını hatırlattı ve üstü kapalı İngiltere’nin Brexit vizyonunu eleştirdi.

Raab, pazarlıklara yönelik iyimser bir tablo çizerken AB ise temkinli.

Barnier toplantı sonrası düzenlenen basın açıklamasında, İrlanda sınırı hususunun altını çizerek, AB ve İngiltere’nin tutumuyla ilgili temel prensiplerde ortak noktaya varmanın zor olacağını belirtti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin