Let’s vote for our candidates

IN the local elections which will be happening today, our candidates will be competing from various parties and regions to be elected as councillors. In order to show support for our candidates in the local locations, it is vital for you to visit the poll stations in your area and vote.

The voting will begin today at 07:00 am and will end at 22:00 pm. Those aged over 18 and registered in the electoral register will be able to vote in the local elections.

BREXIT PROCEDURE MAY AFFECT OUTCOMES

It is expected that the internal and external policies carried out by the Conservative Party, which is currently in power, will reflect on the local election. Various predictions and discussions continue in regards to whether the voters will prefer the Labour party or other alternative opposition parties.

OUR CANDIDATES

The vast majority of our 62 candidates will be competing in today’s local election from the Labour Party, whilst our other candidates will be competing from the Conservative Party, Liberal Democratic Party, Green Party, British Independence Party (UKIP) and independent candidates.

As Londra Gazete we published our special news illustrating our candidates from each constituency.

London: 62

North London: 49

London Borough of Barnet

  1. Altan Richard Akbıyık – Labour Party (Golders Green Ward) z

 London Borough of Camden

  1. Meriç Apak – Labour Party (Kentish Town Ward)
  2. Sedef Akademir – Conservative Party (West Hampsted Ward)

 London Borough of Enfield

  1. Yasemin Brett – Labour Party (Bowes Ward)
  2. Ertan Hurer – Conservative Party (Bowes Ward)
  3. Hass Yusuf – Labour Party (Chase Ward) x
  4. Tolga Aramaz – Labour Party (Edmonton Green Ward)
  5. Ergin Erbil – Labour Party (Edmonton Green Ward)
  6. Ergun Eren – Labour Party (Enfield Highway Ward) z
  7. Ahmet Hasan – Labour Party (Enfield Highway Ward)
  8. Erol Ovayolu – Independent (Enfield Highway Ward)
  9. Fatosh Sarıca- Green Party – (Enfield Highway Ward) x
  10. Güner Aydın – Labour Party (Enfield Lock Ward) x
  11. Birsen Demirel – Labour Party (Enfield Lock Ward) x
  12. Elif Erbil – Labour Party (Enfield Lock Ward)
  13. Mustafa Çetinkaya – Labour Party (Haslebury Ward)
  14. Saray Karakuş – Labour Party (Haslebury Ward)
  15. Nesil Çalışkan – Labour Party (Jubilee Ward)
  16. Alev Cazimoğlu– Labour Party (Jubilee Ward)
  17. Sinan Boztaş – Labour Party (Lower Edmonton Ward) x
  18. Güney Doğan – Labour Party (Lower Edmonton Ward)
  19. Ahmet Öykener – Labour Party (Palmers Green Ward)
  20. Tolga Süleyman – Conservative Party (Palmers Green Ward)
  21. Baykal Suruk – Conservative Party (Palmers Green Ward)
  22. Susan Erbil – Labour Party (Pounders End Ward)
  23. Ayfer Orhan – Labour Party (Pounders End Ward)
  24. Mahmut Aksanoğlu – Labour Party- (Sailsbury Ward)
  25. Jasmine Storry – Conservative Party (Southgate Ward)
  26. Tahsin İbrahim – Labour Party (Town Ward)
  27. Sabri Özaydın – Labour Party (Turkey Street Ward)
  28. Gönül Daniels – Conservative Party (Winchomore Hill Ward)
  29. Hüseyin Işık Akpınar – Labour Party (Upper Edmonton Ward)

 London Borough of Hackney

  1. Mete Serdar Çoban – Labour Party (Stoke Newington)
  2. Altan Hassan – Labour Party (Stoke Newington) x
  3. Ali Doğan – Labour Party (Springfield)
  4. Muharrem Can Özsen – (London Fields)
  5. Feryal Demirci – Labour Party (Hoxton East& Shoreditch)

 London Borough of Haringey

  1. Perray Ahmet – Labour Party (Noel Park Ward)
  2. Emine İbrahim – Labour Party (Noel Park Ward)
  3. Baran Yazgılı – Conservative Party (Northumberland Park Ward) x
  4. Erdal Doğan – Labour Party (Seven Sisters Ward) x
  5. Makbule Güneş – Labour Party (Tottenham Green Ward)
  6. Mahir Demir – Labour Party (West Green Ward)

London Borough of Havering

  1. Osman Ali Dervish – Conservative Party (Pettits) x

 London Borough of Hillingdon

  1. Jem Duducu – Conservative Party (Barnill Ward)

 London Borough of Islington

  1. Nurullah Turan – Labour Party (St Mary’s Ward)

 London Borough of Kensington And Chelsea

  1. Cem Campbell Kemahlı – Conservative Party (Royal Hospital)

London Borough of Tower Hamlets

  1. Arif Ömer Erdoğan – Liberal Democrat Party x

 London Borough of Waltham Forest

  1. Nick Halebi – Conservative Party (Chingford Green Ward)

South London: 12

London Borough of Bexley

  1. Cafer Münür – Conservative Party (Blackfen & Lamorbey Ward)
  2. Gem Ahmet – Labour Party (Cook Log Ward) x
  3. Ahmet Dourmoush – Conservative Party (Longlands Ward)

London Borough of Bromley

  1. Ayse Mary Smith – UKIP (Cray Valley East Ward)

 London Borough of Greenwich

  1. Ebru Ogun – Independent (Glyndon Ward)

 London Borough of Lambeth

  1. İbrahim Doğuş – Labour Party (Bishop’s Ward)

London Borough of Sutton

  1. Abdullah Okuyucu – Liberal Democrats Party (Belmont)

London Borough of Wandsworth

  1. Yasin İnan – Labour Party (West Putney)
  2. Nabi Toktaş – Conservative Party (Fursedown Ward)
  3. Aydın Emre Dikerdem – Labour Party (Queentown Ward)

London Borough of Croydon

  1. Eray Arda Akartuna – Conservative Party (Woodside Ward)
  2. Mustafa Tary – Conservative Party (Woodside Ward)

St. Albans: 1

Borough of St. Albans

  1. Salih Gaygusuz – Conservative Party (North St. Albans Ward)
Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.