Meksika’da bulunan mamut fosillerinin sayısı 200’e yükseldi

Meksika’nın başkenti Mexico City yakınlarındaki Santa Lucia sit alanındaki devasa mezarlıkta geçen yıl 70 fosilin bulunmasından bu yana yapılan çalışmalarla 130 mamut fosili daha ortaya çıkarıldı.

Uzmanlar, bölgenin binlerce yıl önce hayvanların tuzağa düşmesine neden olan bataklık bir araziye dönüştürüldüğünü ve insanların alet yapmak için onları öldürmüş olabileceğini açıkladı.

Latin Amerika ülkesi Meksika, arkeologlar tarafından mamut merkezi ilan edildi. Başkent Mexico City yakınlarındanki Santa Lucia sit alanında yapılan kazılar esnasında bulunan mamut fosillerinin sayısı 200’e yükseldi.

Bölge geçen yıl inşaat işçileri tarafından yeni havalimanının inşası çalışmaları esnasında keşfedilmiş ve daha sonra bilim insanları bu bölgede 70 mamut fosili bulduğunu açıklamıştı.

Geçen yıldan bu yana 130 mamut fosili daha açığa çıkaran arkeolglar keşiflerine her geçen gün yenisinin eklendiğini açıkladı.

Bununla birlikte uzmanlar, sit alanında 10 bin ile 20 bin yıl öncesinde yaşayan insanlara ait olduğu düşünülen mamut kemiklerinden yapılmış aletler bulduklarını söyledi.  Yapılan keşifte mamut fosillerinin yanı sıra 15 insan, 25 deve ve 5 at iskeleti de bulundu.

Ulusal Antropoloji Enstitüsü’nden arkeolog  Ruben Manzanilla, bulguların antik çağlardaki dev canlıların biyoçeşitliliği ve insanlarla olan ilişkileri hakkında önemli bilgiler sağladığını söyledi.

Manzallia, 20 kilometrelik uzunluğa sahip alanda insan yapımı çukurlar bulunduğu ve insanların mamutları tuzağa düşürmek için bölgeyi kazarak bataklık haline getirmiş olabileceğini açıkladı.

Manzailia ayrıca, kazı alananda mamut kemiklerinden yapılmış çeşitli amaçlar için kullanılan 12 alet bulunduğunu ve insanların onları beslenme ve eşya yapımında kullanmak için öldürmüş olabileceğini ifade etti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.