Japonya, Güney Kore’yi imtiyazlı ticaret listesinden çıkardı

JAPONYA, Güney Kore’yi imtiyazlı ticaret statüsüne sahip ülkeler listesinden çıkardı. Güney Kore ise, Japonya’nın bu kararı üzerine ‘sert karşı önlemler alınacağını’ açıkladı ve Japonya’nın Seul Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Japonya Bakanlar Kurulunda alınan kararla Güney Kore, Japonya ile imtiyazlı ticaret statüsündeki ülkeler listesinden çıkarıldı. Güney Kore’ye ithal edilen “hassas materyallere” yönelik denetimlerin genişletilmesi anlamına gelen karar, 28 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek.

Japonya Ticaret Bakanı Seko Hiroshige, kararın sadece Güney Kore’nin standart muamele göreceği anlamına geldiği, ikili ilişkileri etkilememesi gerektiği açıklamasını yaptı.

Seko, Japonya’nın ulusal güvenliği için gerekli ithalat denetimlerini koruması amacıyla bu kararı aldığını, Güney Kore mahkemelerinin Japonya’nın KoreYarımadası’nda 1910-1945 yıllarındaki sömürge yönetimi altında Japon şirketlerin zorla çalıştırdığı işçiler için verdiği tazminat kararlarına misilleme olmadığını söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Japonya’nın kararını “Güney Kore’nin ekonomik büyümesini durdurmaya yönelik bir girişim” olarak niteledi. Sert karşı önlemler alacaklarını kaydeden Moon, Japonya’nın, küresel arz zincirine zarar verecek bencil bir eylemde bulunduğunu savundu.

Maliye Bakanı Hong Nam-ki, ülkesinin Japonya’yı kendi imtiyazlık ticaret statüsüne sahip ülkeler listesinden çıkaracağını bildirdi.

​Hong ayrıca, Japonya’nın güçlendirilmiş ithalat denetimlerini Dünya Ticaret Örgütüne şikayet edeceklerini kaydetti.

Japonya’nın yeni uygulamalarının, “hassas” olarak adlandırılan yaklaşık bin 200 kalemi etkileyeceğini belirten Hong, Güney Kore şirketlerinin çoğunlukla Japonya’dan ithal ettiği 159 kalem malzemeye dair denetimlerin sıkılaştırılacağını ifade etti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin