Yunanistan mülteci akını sonrası tatbikata başladı

Kastanyas Sınır Kapısı
Kastanyas Sınır Kapısı

Yunanistan, kara ve deniz sınırlarından gelen mülteci akını sonrası kara, hava ve deniz kuvvetlerinin yer aldığı kapsamlı bir tatbikata başladı. Meriç sınır bölgesinden Ege’nin en uç bölgesine kadar uzanacak tatbikatın amacının, Yunanistan’ın sınırlarına akın edecek mültecileri caydırmak olduğu belirtiliyor.

Bu amaçla başkent Atina ve Selanik’ten Meriç sınırına askeri konvoylar gönderildiği ve Ege Denizi’ndeki Yunan adaları çevresinde hava destekli savaş gemilerinin manevralar yapacağı açıklandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saat içinde Meriç kara sınırını geçmeye çalışan 10 bine yakın mülteci “püskürtüldü” ve son 48 saat içinde sınırı geçmeyi başaran ve gözaltına alınanların sayısı 98’e çıktı.

Yunan sınırını yasa dışı yollardan geçtikleri gerekçesiyle yargılananlara en az 3,5 yıl hapis cezası verildiği belirtildi.

Ege’de bir çocuk boğularak can verdi

Aynı anda Midilli adasına ulaşmaya çalışan ve içinde 48 mültecinin bulunduğu bir lastik botun, Yunan kara sularına girdiği anda batması sonucunda bir erkek çocuğun boğularak can verdiği açıklandı.

Son 24 saat içinde ise 500 mültecinin Midilli adasına geçmeyi başardığı belirtiliyor.

Midilli açıklarındaki bir göçmen botu
Midilli açıklarındaki bir göçmen botu

Midilli’de büyük bir gerginlik gözleniyor.

Ada sakinleri, daha fazla mülteci kabul edilmemesi için protesto gösterileri düzenleyerek Yunan hükümetine ve yerel yönetime baskı yaparken; adaya gelen bir gurup mültecinin karaya çıkmasını önlemeye çalıştı.

88 bin nüfuslu Midilli’de halen 26 binden fazla mülteci var.

Midilli
Midilli

AB yetkilileri Türkiye-Yunanistan sınırına gidecek

Bu arada Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, AB Konseyi Başkanı Charles Michel; Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Layen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli’yle birlikte yarın Meriç sınırını ziyaret edeceği açıklandı.

Yunanistan Savunma ve Dış İlişkiler Konseyi (KYSEA), mülteci akınının önlenmesi amacıyla sınır muhafızlarının artırılmasına, iltica başvurularının 1 ay askıya alınmasına, AB’nin dayanışma ilkelerini öngören maddelerinin yürürlüğe girmesine ve AB’ne bağlı FRONTEX sınır muhafızlarının takviyesine karar vermişti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.