Haringey ve Enfield’de ‘evsiz’ sayısı artıyor

İngiltere’de yapılan araştırmalara göre sokaklarda yaşayan insan sayısında Haringey ve Enfield üst sıralarda yer alıyor.

Bu önemli raporu yayınlayan yardım kuruluşunun başkanına göre bunun en büyük sebeplerinden biri onlarca yıldır ekonomik ev inşa etmede başarısızlık tahrip edici seviyelerde evsizliğe yol açtı.

Yeni araştırmalarına göre, Londra’da ki sayı İngiltere’nin 50 sıcak noktasından neredeyse çoğuna hakim durumda. Verilen rakamlara göre, İngiltere’de evsiz nüfusunun artmasına neden olan en büyük sebeplerden biri olarak gösterilen otuz iki önemli bölge var.

Londra’nın doğusundaki Newham’da yaşayan 13.607 evsiz sayısını Enfield 10.057 kişi ile takip ediyor. Evsiz sayısında üçüncü sırada ise 9.717 kişi ile Haringey geliyor. Rakamlara göre, Newham’da her 25 kişiden biri evsiz kaldı.

Shelter, İngiltere genelinde 13.000 kişinin daha geçtiğimiz yılın bu zamanına göre sokaklarda uyuduğunu açıkladı. Çalışmada, Newcastle’daki nüfustan (296.478) fazla olan 307.000 kişi evsiz kaldığı aktarıldı.

Shelter İcra Kurulu Başkanı Polly Neate binlerce kişinin “evsizliğin yıkıcı tuzağından kaçmaya” çalıştığını ve uygun fiyatlı evler inşa etmenin “son yıllardaki başarısızlığı” sonucu ciddi etkilerini gösterdiğini söyledi ve sözlerine şunları ekledi:

“Bazıları soğuk bir kaldırımda geceyi titreyerek geçiriyor, bazıları da çocuklarıyla kötü şartlarda pis bir pansiyona sıkışacaklarını söyledi. Bundan daha kötüsü düşünülemez.”

Hükümet son zamanlarda kısmen kendi refah reformları ile desteklenen evsizlikle baş etmek için başarısız olduğu için, kamu harcama gözlemcisi tarafından eleştirildi.

Ulusal Denetim Bürosu (NAO), Muhafazakar Partilerin iktidara gelmesinden bu yana geçtiğimiz sonbaharın yüzde 134 artışla sonuçlandığı söyleniyor.

Yetkililer, 120.540 çocuğu da içeren yaklaşık 77.240 hane halkının Mart ayında geçici konut bulunduğunu belirtiyor.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili haber

Bir Cevap Yazın

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin