İngiliz sinemasında kadına yer yok

İngiltere Film Enstitüsü (British Film Institute) tarafından yayınlanan verilere göre, İngiliz yapımı filmlerde oynayan kadın yüzdesinin 100 yıldan fazla bir süredir değişmediği ortaya çıktı.

Verilere göre, 1913’te çekilen 53 filmde oyuncuların yüzde 26’sı kadın idi. 2017 yılında yapılmış 74 filmin ise sadece yüzde 28’inde kadın oyuncular yer alıyor. Günümüze yaşayan oyunculara bakıldığı zaman Michael Caine 70 filmle, 41 filmde yer alan Judi Dench’in önünde yer alıyor. Ayrıca İngiltere’de çevrilen filmlerin sadece yüzde 4.5’i kadınlar tarafından yönetildi. İngiltere’de 1975’te ayrımcılığa karşı yasalarla 60’lar ve 70’lerdeki toplumsal hareketlerin, kadınların sinema, televizyon gibi sektörlerde yer almasını arttırdığı da tespit edildi.

Etiketler
Daha fazla göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.