Türkiye’de özgürlük, demokrasi ve insan hakları

kate-osamor

SPOT (Türkiye’deki İnsanlarla Dayanışma Birliği) geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği tam gün etkinliğiyle Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gündemleri meşgul eden özgürlük, demokrasi ve insan hakları konularını ele aldı.

29 Ekim Cumartesi tam bir güne yayılan programıyla İngiltere Öğretmenler Sendikası (National Union of Teachers) binasında gerçekleşen etkinlik, birbirinden farklı konuşmacılar ve atölyelerle Türkiye’nin demokratik gelişimi ve yapısını konu aldı.

Konuşmacılar arasında Edmonton Milletvekili Kate Osamor, gazeteci Fehim Taştekin, Evrensel Gazetesi’nden Fatih Polat, SOAS Üniversitesinden akademisyen Thomas Marois, “Stop the War Coalition”dan (Savaşı Durdurun Koalisyonu) Lindsey German ve RMT (Rail Maritime & Transports) birliği Başkanı Sean Hoyle gibi isimler yer aldı.

15 Temmuz Darbe Girişiminin demokrasi ve insan hakları çerçevesinde özellikle darbe girişimi sonrası Türkiye’de yol açtığı sosyolojik ve politik gündemin uluslararası izlenimine sıklıkla değinen etkinlikte, özellikle “Türkiye’ye dışarıdan bakmak” konulu konferansta Türkiye’nin uluslararası arenada nasıl algılandığı ve ele alındığı, uzmanlarca tartışıldı.

dsc_2682

“15 Temmuz sonrası Türkiye algısı” etkinliğinde konuşan Edmonton Milletvekili Kate Osamor, bir süre önce Türkiye’nin Güneydoğu bölgesine yaptığı gezilerden örnekler vererek deneyimlerini ve yaşadıklarını anlattı.

Osamor, “Güneydoğu ve Doğu Türkiye’ye gideceğim süreç içerisinde, birçok kere uyarılmıştım ve bölgenin güvenliği konusunda İngiliz hükümetinin endişeleri olduğu konusunda bilgilendirildim. Ancak ben, Türkiye’de olduğum süre boyunca oradaki insanların, doğanın, kültürün ve yardımseverliğin boyutundan çok etkilendim. Türkiye’ye gittiğim ve insanları dinlediğim için çok mutluyum. Bu kesinlikle insanlık adına yaptığım en önemli girişimlerden biriydi.” dedi.

Savaşı Durdurun Koalisyonu (Stop the War) üyelerinden Lindsey German ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 sonrası bir dönüşüm sürecinde olduğunu ve her dakikanın demokrasi ve insan hakları çerçevesinde hayati olduğunu belirtti. Lindsey konuşmasında “Bugüne birçok darbe görmüş Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 15 Temmuz 2016 darbe girişimi, aslında Türkiye’nin iç işlerinin bir nevi enfeksiyona uğramış yapısını gösteriyor. Aynı SPOT organizasyonunun ilkesi gibi, bizler de burada Türkiye’nin yanında ve demokrasi alanındaki iyileşmeler ve yapılandırmalar sürecini yakından takip etmekteyiz.” ifadelerini kullandı. SPOT günü, konuşmalar sonrası yapılan ufak bir soru-cevap oturumundan sonra sona erdi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.