İlk vakadan itibaren 10 gün boyunca Türkiye’deki koronavirüs artış hızının diğer ülkelere kıyası

Türkiye’deki ilk koronavirüs vakası 13 Mart’ta teyit edildi.

Aradan geçen 10 günlük süre içerisinde toplam vaka sayısı 1200’ü aşarken, 30 kişi de hayatını kaybetti.

Bugün yapılan açıklamaya göre, yurt dışından gelen 11 bin 269 kişi farklı şehirlerdeki öğrenci yurtlarında karantina altında tutuluyor.

Dünyada şu ana kadar en fazla can kaybının görüldüğü ülke İtalya. Bu ülkede şu ana kadar 5 binden fazla insan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, İtalya’da ilk vaka, 31 Ocak günü iki turistte tespit edildi.

Yine aynı veriler, 22 Şubat’a kadar İtalya’daki vaka sayısının nispeten ülke dışından gelenlerle sınırlı tutulduğunu ancak Şubat ayı sonu itibarıyla virüsün yurtdışı teması olmayanlar arasında yayılmaya başlamasıyla hem vaka hem de can kaybının hızlı bir artışa geçtiği görülüyor.

Benzer bir durum İngiltere için de söz konusu. İngiltere’de de ilk vakanın ortaya çıktığı tarih 1 Şubat ve yine yurtdışı bağlantılı kişilerde görülüyor. Ancak Şubat sonundan itibaren yurtdışı bağlantılı olmayan ve ülke içinde yaşayan kişiler arasında yayılmasıyla birlikte hızlı bir artış göstermeye başlıyor.

İtalya’dan farklı olarak ise İngiltere’de vaka sayısının Mart başında 100’ü geçmesine rağmen, can kaybının daha geç tarihlerde ve daha düşük bir hızla başladığı görülüyor.

İran’da ise ilk vaka 20 Şubat’ta bildiriliyor ve 10 gün içerisinde hem vaka sayısının hem de can kaybının istikrarlı bir şekilde arttığı görülüyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.