Demokratik Güç Birliği Türkiye gündemine dair basın toplantısı gerçekleştirdi

dsc_2746

İngiltere’de faaliyet gösteren Halkların Demokratik Güç Birliği, Türkiye’de 4 Kasım 2016 sabahı gerçekleştirilen HDP’ye yönelik toplu tutuklamalara dair basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kuzey Londra Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında HDGB temsilcileri, yapılan tutuklamaları ve özellikle Türkiye’nin 15 Temmuz sonrası girdiği OHAL yönetiminin bir getirisi olan yaptırımları değerlendirirken, Türkiye hükümetinin anti-demokratik ve insan haklarına aykırı eylemlerde bulunduğunu, OHAL durumunu ise faşizmin körüklenmesi için açılan bir yol olarak betimledi.

dsc_2751

Basın açıklamasını okuyan HDGB üyeleri, geçtiğimiz haftalarda yine OHAL çerçevesinde Hayatın Sesi, TV 10, Van TV, Jiyan TV, Azadi TV ve Zarog TV gibi kanalların kapatılması ve üzerine demokratik bir şekilde milletvekilliğine seçilen HDP eş başkanlarının tutuklanmalarını eleştirirken, 6 milyon kişi tarafından seçilen HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklanma kararını demokrasiye büyük darbe olarak nitelendirdi.

ÖZEL KAMPANYA BAŞLATILDI

Türkiye’de süregelen sansür ve tutuklanmalar gündeminde özellikle Britanya coğrafyasında Kürtlere ve Kürt haklarına farkındalık çekmeyi amaçlayan HDGB, yaptığı açıklamada özel bir döneme girildiğini, bundan böyle bir “farkındalık kampanyası” sürecinin başladığını belirtti. Açıklamaya göre HDGB geçtiğimiz hafta itibaren başlayan süreçte Britanya’da bulunan ulusal ve Türk/Kürt yerel medya organlarına ulaşarak daha çok farkındalık yaratma, daha sık eylem planları ve özellikle Londra’da bulunan Türkçe konuşan toplumlara hizmet veren merkezler ile özel işbirlikleri başlatılacağını açıkladı. Açıklamada özellikle Britanya’daki BBC, Guardian ve SkyNews gibi ulusal medya araçlarının da Kürt haklarına ve sesine destek olması gerektiği belirtilirken, özel kampanya sürecinde birlik Britanya’daki yerel medya ve toplum merkezlerinden destek beklediğini açıkladı.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.