Cengiz Dağcı ölüm yıldönümünde Londra’da anıldı

cengiz-dagci013

Kırımlı Tatar yazar Cengiz Dağcı ölümünün 5’nci yılında Londra’da düzenlenen etkinlikle anıldı.

İngiltere Türk Dünyası Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen anma programı geçtiğimiz Perşembe akşamı Londra Yunus Emre Kültür Merkezi’ne gerçekleşti.

Platform Başkanı Atilla Abacıoğlu, Emel Kırım Vakfı Londra Temsilcisi Melek Maksudoğlu ve Eurovizyon Haber Sitesi Editörü, Gazeteci Mustafa Köker’in konuşmacı olarak katıldığı anma programında, her üç konuşmacı merhum ile ilgili hatıralarını anlattı.

Etkinliği organize eden İngiltere Türk Dünyası Dayanışma Platformu Başkanı Atilla Abacıoğlu konuşmasında, merhum Cengiz Dağcı ile aynı bölgede oturduğunu ve sık sık evine yaptığı ziyaretleri anlattı.

Dağcı’nın son döneminde sadece kitapları ile baş başa bir hayat sürdürdüğünü hatırlatan Abacıoğlu, “Ziyaretlerimde evinin bahçesine çıkardık ve bahçesindeki çiçekleri göstererek, “Bu çiçekleri aldığım çiçekçi Türkiye’den geldiklerini söyledi. Ben onları ekip, büyüttüm ve diplerine su dökerken, biz akrabayız diyerek sevdim.” diye anlatırdı.” şeklinde konuştu.

 

Vefatı sonrası Dağcı’nın Londra’daki eşyalarının Kırım’a ulaştırılması ve cenaze ile ilgili işlemleri üstlenen Emel Kırım Vakfı Londra Temsilcisi Melek Maksudoğlu, konuşmasında yazarın ‘Onlar da İnsandı’ kitabını yorumladı.

yazar-cengiz-dagci-londra-anma-m-maksudoglu-a-abacioglu-m-koker

Kırım tatarlarını sürgün öncesinde yaşadıklarını aktaran Maksudoğlu, Dağcı’nın kitaplarında kendi ülkesini işgale gelen Ruslara bile kin duygusu ile yaklaşmadığını, nefreti körüklemediğini, roman kahramanlarının dilinden hep insani yaklaştığına işaret etti.

Etkinliğin diğer konuşmacısı, gazeteci Mustafa Köker ise ölümünden önce eşi Regina ile ilgili bir anısını paylaşarak, “Cengiz Bey’in ameliyatı sonrası Regina hanım beni yanına çağırarak, “Mustafa, sen oğlumuz sayılırsın. Biliyorsun Cengiz rahatsız. Ben Katolik bir Hristiyan’ım ama Cengiz Müslüman. Vefat ederse onu Müslüman geleneklerine göre toprağa vermeliyim. Bana İslami cenaze kuruluşlarının irtibat bilgilerini bulur musun?” demişti. Bu bir vasiyet gibiydi. Regina hanım erken öldü ama Cengiz Bey’in vefatında bu anısını hatırlatmam üzerine merhumun cenazesi camiden kaldırıldı. Yoksa yakılacaktı.” diye konuştu.

yazar-cengiz-dagci-londrada-anildi-7

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.