Kapatılan medya organlarına destek devam ediyor

dsc_0670

Türkiye’de kapatılan medya yayın organlarına destek gösterileri Londra’da devam ediyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’de ilan edilen olağan üstü hal (OHAL) yönetimi ile 20’den fazla televizyon ve radyo kanallarının kapatılmasına tepki gösteren Londralılar İngiltere Başbakanlık binası önünde toplandı. Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar ile geçtiğimiz Cumartesi günü Downing Caddesi 10 numaralı bina önünde toplanan yaklaşık 100 kişi “Özgür Basın Susturulamaz” dedi. Basın ve ifade özgürlüğe yapılan tüm saldırıları kınayan protestocular, İngiliz Muhafazakar Parti hükümetinin AKP yönetimine verdiği desteği geri çekmesini talep etti.

İngilizlerin de katıldığı protesto gösterisinde söz alan konuşmacılar, darbe girişimi sonrası Türkiye’de demokrasi adı altında anti-demokratik ve hukuka aykırı uygulamaların yaşandığını savundu. Protesto gösterisine katılan Türk Kürt Toplum Dayanışma Merkezi (Day-Mer) Başkanı Aslı Gül, gazetemize bir açıklama yaparak şunları söyledi: “Türkiye’deki televizyon ve radyo kapatmalarına karşı, demokrasinin olmazsa olmaz kurallarından biri olan muhalif sesin susturulmasına karşı buradayız. Aynı zamanda İngiliz hükümetinin bu konu ile ilgili bir açıklama yapmaması, kınamaması, aksine desteklemesi ya da sessiz kalmasını protesto ediyoruz.”

Day-Mer Gençlik Komisyonundan Oktay Cinpolat ise “Son iki haftada 20’den fazla televizyon ve radyo kanallarının kapatılması üzerine AKP hükümetinin giderek baskıcı, giderek diktatörce tutumunu protesto etmek için ve aynı zamanda da burada Başbakanlığın önünde olmamızın nedeni de İngiltere hükümetinin AKP hükümeti gibi diktatörleşen hükümetleri desteklemesini protesto etmemizdir.” diye konuştu.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.