Londra’dan Hayat TV’ye destek

dsc_2368

Geçtiğimiz günlerde Hayatın Sesi (Hayat TV) ve Jiyan TV, Zarok TV, TV10 ve Van TV gibi kanalların Başbakanlık emriyle kapatılması üzerine, Kuzey Londra Toplum Merkezi’nde bir basın toplantısı gerçekleşti.

29 Eylül 2016 Perşembe akşamı gerçekleşen basın toplantısında, Hayatın Sesi TV İngiltere Temsilcisi Orhan Dil, TV10 İngiltere Temsilcisi Elif Tabak, Day-Mer Başkanı Aslı Gül ve Demokratik Güç Birliği Temsilcisi İsrafil Erbil basına ve Londra’da yaşayan Türk, Kürt ve Kıbrıslı topluluklara ortak açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısında konuşan Hayatın Sesi TV temsilcisi Orhan Dil, “OHAL kararnamesine dayandırılarak emek, demokrasi, laiklik ve barışı temel ilkeler olarak benimseyen televizyonumuza yönelik bu keyfi uygulamaları ve kararı kınıyoruz. Televizyonumuzun yayına geçmesinin hemen ardından Londra’nın sokaklarında işçi ve emekçilerin, göçmenlerin yürüttüğü mücadeleyi, hak arayışlarını, etkinlik ve eylemlerini her hafta ekranlara taşıyan ve yeni sezon programlarımızın hazırlıklarını yaparken yayınımızın engellenmesini kabul etmiyoruz.” dedi.

TV10 Temsilcisi Elif Tabak ise yaptığı konuşmada “Ekranlarımız karartılmış olsa da, hiçbir zaman susmadık ve hiçbir zaman susmayacağız. Bizler Pir Sultanların, Şeyh Bedrettinlerin torunlarıyız. Darağacına giderken halkların kardeşliğini savunanların, Sivas’ta ateşle oynayıp dünyayı aydınlatanların torunları ve çocuklarıyız. Türkiye Hükümeti bunu çok iyi bilmeli ve okumalıdır.” dedi.

Toplantıda söz alan Day-Mer Başkanı Aslı Gül, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası AKP Hükümeti’nin OHAL politikalarını eleştirerek özgürlük ve hakların politik yollarla kısıtlanması ve engellenmesini eleştirirken, Demokratik Güç Birliği Temsilcisi İsrafil Erbil ise “Bugün televizyonlarımızın anti-demokratik olarak kapatılmasına biz de karşı çıkıyoruz. Televizyonlarımızın ve özgür basının yaşayabilmesi için Demokratik Güç Birliği Britanya olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.