Kanserle mücadele edilebilir

kanser

Hackney Belediyesi, bölgede görülen kanser vakalarında ölüm oranlarının düştüğüne dikkat çekerek, kanserle mücadelede daha aktif bir strateji izleme kararı aldı. Sağlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre bölgede kanseri yenen hastaların sayısı artıyor. Belediye kabine üyelerinin komisyonun raporundan yola çıkarak hazırladığı dokümanda hem Hackney’de kanser hizmetlerini geliştirmek hem de halk arasında kanseri yenme oranını daha da arttırmak için öneriler bulunuyor. Kabine üyelerinin önerilerinin başında Türk ve Kürt toplumun bilgilendirilmesi geliyor.

Kabine üyeleri bölgedeki refah seviyesinin yükselmesi için en önemli ihtiyaçlardan birisinin sağlık hizmetleriyle ilgili farkındalığın artması olduğuna dikkat çektiler. Kabine üyelerinin bu alandaki önerileri arasında Türk ve Kürt toplumları arasında NHS ve sağlık hizmetleri ile ilgili yanlış bilgilerin düzeltilmesi yer alıyor. Bunun yanı sıra dökümanda Türk ve Kürt toplumlarındaki hastaların davranışlarının ve sağlık servislerini nasıl kullandıklarının da düzenlenmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Hastaların randevularına gelmemeleri veya geç gelmelerinin takip altına alınması gerektiği belirtilirken, doktor – hasta ilişkisinin geliştirilmesi ihtiyacına vurgu yapılıyor. Hastane ve kliniklerde simultane tercüme servislerinin de daha iyi olması gerektiği belirtilen raporda halihazırda kullanılan Language Line sisteminin çok eleştirildiğine dikkat çeken doküman The Big Word sistemine geçilmesinin araştırılmasını talep ediyor.

Raporda yer alan verilere göre Hackney’de görülen kanser vakaları son 10 yılda yüzde 8 oranında arttı. Her yıl bölgede ortalama 600 – 700 insana kanser teşhisi konuyor. Fakat rapor umut verici bir şekilde kanser teşhislerinin artmasına rağmen kanserden ölenlerinin sayısının azaldığını gösteriyor. Bölgede son 16 yılda kanserden ölenlerin sayısı yüzde 25 oranında düştü.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin