Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Londralı Türklerle buluşacak

Dışişleri  Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, İngiltere'deki TC vatandaşlarının sorunlarını da dinleyecek.
Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, İngiltere’deki TC vatandaşlarının sorunlarını da dinleyecek.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Londra’ya geliyor. Bakan Çavuşoğlu, Kuzey Londra’da 24 Mayıs Pazar günü vatandaşlarla da buluşarak bir konuşma yapacak. Diyanet’in 31 Hornsey High Street, N8 7QB adresindeki konferans salonunda yapılacak konuşma saat 19.00’da başlayacak. Toplantı vatandaşlara açık olacak. Mevlut Çavuşoğlu, Pazartesi günü Türkiye’ye dönecek.

ÜZERİNDE DURACAĞI KONULAR VE DORTMUND PAKETİ

Geçtiğimiz hafta Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki Türk vatandaşlarıyla buluşan ve açıklamalarda bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun, Londra’da da ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslamifobi ve hoşgörüsüzlük üzerinde durması bekleniyor.

Cavuşoğlu, konuşmalarında, 70 ülkeye vizeleri kaldırdıklarını ve Şengen ülkelerine de 2.5 yıl içinde vizelerin kalkacağını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı Dortmund Paketi’nin yurtdışında yaşayan vatandaşların taleplerine uygun olarak hazırlandığına dikkat çekti. Dortmund Paketi’nde şu noktalar önem taşyor: 1. Yurt da yaşayan vatandaşlar icin bedelli askerlik ücreti 6 bin Euro’dan bin Euro’ya inecek. 2. Yurt dışında yaşayanlar icin 217 Euro olan pasaport harçları 100 Euro’ya düşecek. 3. Yurt dışından gelen araçların Turkiye’de kalış süreleri 2 yıla çıkacak. 4. Yurt dışından getirilen telefonların, kayıt edilmeden kullanma süreleri iki katına yükselecek. 5. Türkiye’ye yapilan 3 kişilik uçuşlarda, yüzde 20 indirim yapılacak, 6. Lisans bursu olarak 500 Euro, yüksek lisans olarak 700 euro burs verilecek. 7. Her iki ülkede alınan hukuki kararların karşılıklı tanınması sağlanacak, 8. Yurt dışında yaşayan vatandaşlara seçilme hakkını getirmek. 9. Turkiye’deki doğum yardımı, Avrupa’daki Türk vatandaşlarına da uygulanacak. 10. Gurbetçi annelere, ilk çocuğa 300TL, ikinci çocuğa 400TL ve üçüncü çocuğa 600TL yardım desteği verilecek..

Daha fazla göster

Bir yorum

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin