Enfield belediyesi, bahçe sahiplerini isyan ettirdi

Enfield bahceler meclis uyeleri 2

Londra’nın Enfield Belediyesinin uygulamak istediği sıkı kurallar bahçe sahiplerini isyan noktasına getirdi. Edmonton Hertford Road üzerindeki Hounds Field bahçelerini kiralayanlara vatandaşlar, belediyenin kendilerine uygulamak iztediği kurallar sebebiyle mahkemeye gitmeye hazırlanıyor.

Bünyamin Sarılmaz, Ergun Binbay ve bir grup bahçe sahibi geçen Cumartesi günü düzenledikleri basın toplantısında, belediye görevlilerinin kendilerinden uygulanmasını istedikleri kuralların çekilmez hale geldiğini dile getirdiler. Onlarca bahçe sahibinin hazır bulunduğu toplantıya belediye meclisinin Türk kökenli üyelerinden Nesimi Erbil, Suna Hurman ve Güney Doğan da katılarak sorunları yerinde dinlediler. Enfield bahceler meclis uyeleri 3BEnfield bahceler meclis uyeleri 5 Bünyamin Sarılmaz üç ayrı aile olarak Enfield Belediyesi’nden bahçe kiraladıklarını belirterek, “kiraladığımızda bahçeler orman gibi içine girilmez haldeydi. Yaklaşık 15 bin sterlin masraf edip temizledik, düzenledik. Ailelerimiz ve çocuklarımız boş zamanlarını bahçede geçirerek, doğal ortamda evimiz için sebze ekiyoruz. Güzel bir meşguliyet oluyor. Ancak belediye görevlileri hergün ayrı bir kural dayatarak, adeta bırakıp gitmemizi istiyorlar” diyerek tepkisini dile getirdi. Belediyenin kendilerinden bahçe içerisine yaptığı evin kaldırılmasını istediğini hatırlatan Sarılmaz, “üç bahçe sahibi olarak bir kulübemiz var. Bunun ne zararı ver. Çitlerimiz yıkılıyor, hırsızlar kapıları kırıyor. Belediye hırsızları tesbit etmek yerine bizimle uğraşıyor. Bu nasıl belediyecilik anlaşyışı anlayamıyoruz. Böyle devam ederse konuyu mahkemeye götüreceğiz” diye konuştu.

Bir başka bahçe sahibi olan İrfan Ercan da sorunlarını dile getirirken, “Belediye bıraktığı çöpleri yıllardır almıyor benim bahçemin içinde duruyor ama bizi rahatsız ediyor. Enfield belediyesi eğer uygulama görmek istiyorsa Almanya ve hollanda’ya gitsin. Orada bizzat belediyeler kiraya verdikleri bahçelerin içerisine özel kulübele, çeşme, tuvalet ve barbeque kurarak ailelere teslim ediyor. Enfield belediyesi ise bizim kebap yapmamızı yasaklıyor. Bahçelere çeşme koymak yasak. Hırsızlar bahçe kapılarımızı kırıp, ürünlerimizi çalıyor, satıyor onları yakalamak yerine bizim gibi çöplükleri bahçe haline getirenlerle uğraşıyor. Bu hizmet değil eziyet. Mahkemeye gideceğiz” dedi. Kendisinin felç geçirdiğini belirten ve adını açıklamak istemeyen kadın bahçe sahibi de sorunları dile getirirken, “ben felç geçirdim. Küçük bir evim var. Eğer bu bahçe olmasaydı ben o küçük evde kriz geçirip çoktan hayatımı kaybederdim. Buradaki meşguliyet tedavi gibi, terapi gibi. Para ile yapılamayacak bir tedavi bu. Ancak belediye çeşme koydurtmadığı için, felçli halimle su taşıyorum ve artık tahammül edemiyorum. Bu bahçeleri yaşam merkezleri haline getirdik. Bizi belediye ödüllendireceğine cezalarla tehdit ediyor. Bu nasıl belediyecilik hizmeti” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIN BAHÇEYE GELMESİ DE YASAK, AMA OKULUN EĞİTİM BAHÇESİ VAR!

Bahçe sahipleri, Enfield belediyesinin bahçelere çocukların getirilmesini de yasakladığına işaret ederek, “çocuklarımız okul ortamından uzakta, doğa ile iç içe zaman geçirmek ve bitkilerle uğraşmak için bizimle geliyorlar. Belediye bunu bile yasaklıyor. Çocuklarımızı bahçe yerine kötü alışkanlıklar edinecekleri yerlere göndermemiz mi isteniyor. Bu nasıl anlayış” diye tepkilerini dile getirdiler.

Enfield belediyesi ailelere çocuk getirmeyi yasaklarken, aynı bahçenin içinde NewPort School’un öğrenciler için tahsis ettiği ‘Çevre Eğitim Bahçesi’ ise aynı bahçelerden birini oluşturması dikkat çekti. Vatandaşların sorunlarını dinleyen Lover Edmonton bölgesi meclis üyeleri Nesimi Erbil, Güney Doğan ile Haselbury bölge üyesi Suna Hurman, bu sorunları belediyenin bahçelerden sorumlu kabine üyeleriyle paylaşacaklarını, ayrıca bahçe sahiplerini ziyaret ederek somut sordunları belirleyerek çözülmesi için çaba harcayacaklarını kaydettiler.

Daha önce de benzeri şikayetler aldıklarını ifade eden Nesimi Erbil, yeni oluşacak kabinede bahçeler bölümünde de temsil edilmek için girişimde bulunacağını ve bahçe sahipleri ile belediye arasındaki sorunun çözümünün takipçisi olacağının altını çizdi. Erbil, bahçelerle ilgili düzenlemelerin yapıldığı toplantılara, toplum temsilcilerinin katılımını sağlamak için de çalışacağını sözlerine ekledi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin