CEFTUS’un panelinde iki Kıbrıslı siyasetçi var

 

Cemal Özyiğit ve Deniz Birinci.
Cemal Özyiğit ve Deniz Birinci.

 

Düzenlediği panellerle fikir ve siyaset dünyasına katkılarda bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi (CEFTUS), önümüzdeki ay bu kez de Kıbrıslı iki Türk siyasetçiyi konuk edecek.

Konuyla ilgili olarak CEFTUS tarafından yapılan açıklamada, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile Uluslararası İlişkiler Sekreteri Deniz Birinci, 3 Şubat Salı günü organize edilecek panelin konuşmacıları olacak. Panel Committee Room 10, House of Commons’da olacak.

‘Kıbrıs Anlaşmazlığı, Ekonomik Kriz ve Hidrokabonlar’ konulu panelde, konuşmacılar  görüşlerini anlatacak. Kıbrıs Anlaşmazlığında aralarında Maraş bölgesinin de olduğu güven arttırıcı önlemler değerlendirilirken, müzakerelerdeki kriz durumu ve 11 Şubat 2014’de imzalanan ortak deklarasyon da ele alınacak. Panelin son bölümünde ise hidrokarbonların toplum üzerindeki etkileri konuşulacak.

Cemal Özyiğit: Kıbrıs’ın Fota köyünde 1960 yılında doğdu. Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra Kıbrıs’ın çeşitli köylerinde öğretmenlik yaptı. Eğitim yönetmenliği alanında lisans yaptı. 1994-97 yılları arasında Kıbrıs Türk Öğretmeler Sendikası’nda Sekreter olarak hizmet verdi. Emekli olduktan sonra mücadelesini Toplumcu Demokrasi Partisi’nde vermeye devam etti. 2011’de Lefkoşa İlçe Başkanı oldu. Bir yıl sonra DTP^nin Genel Sekreterliği’ne getirildi. Partinn 17 Kasım 203’te yapılan 4. Olağan Kongresi’nde ise Genel Başkanı olarak seçildi.

Deniz Birinci: 1980 doğumlu. DTP’nin Uluslararası İlişkiler Sekteri. Bunun yanısıra Genel Sekreter Yardımcılığını da yapıyor. 2013’ten beri aktiv siyasetin içinde. Uluslararası ilişkilerde 13 yıllık tecrübeye sahip. Eğitimini New York Cornwell Üniversitesi’nde tamamladı. John Hopkins Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler üzerine lisans yaptıktan sonra, Birmingham Üniversitesi’nde MBA diploması aldı. Çeşitli medya kuruluşlarında ve Kuzey Kıbrıs’taki resmi kuruluşlarda çalıştı. Türk ve Rum Futbol Federasyonları’nıın Zürih’teki buluşmaları öncesi de görev yaptı.

Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin