Molotof atan üç kadın tutuklandı

Newington Green bölgesinde ağırlıklı olarak Gümüşhane, Niğde ve Aksaraylıların gittiği kahveye, 30 Aralık gecesi bir sularında molotofkokteyli atarak kaçan üç kadın tutuklanarak mahkemeye sevk edildi.

Olayın yaşandığı esnada kahvede on kişinin bulunduğu aktarılırken, içeride bulunanlar arasında yer alan ve elbisesi tutuşan bir kişi yangın söndürme tüpü ile kurtarıldı. Olayı yaşayanlardan bir kişi, saldırganlardan birinin yaralandığını öne sürdü.

Gümüşhaneliler kahvesine, pencere ve kapıdan aynı anda iki adet molotofkokteyli atan iki kadın, polisteki 48 saatlik gözaltılarının ardından, suçlu oldukları saptanarak Thames Sulh Mahkemesi'ne sevk edildi. 

Olay şöyle gelişti, Kahve sahibi Zekeriya Sağlam’ın da aralarında yer aldığı 8-10 kişilik bir grup çay ocağı yakınında kağıt oynarken önce pencereden ardından kapıdan içeriye molotof kokteyli atıldı. Arkasından bir kadının İngilizce ‘kahrolası’ diye, bağırdığı duyuldu.


KOMŞULAR YARDIMA KOŞTU


Masa bezleri, sandalye ve yer halısının tutuşmasıyla birlikte ortalığı duman ve kötü koku kapladı. İçerdekilerden birisinin  elbisesi tutuştu. Yangını gören diğer işyeri sahipleri hemen yangın söndürme tüpleriyle kahveye koştu. Elbisesi tutuşan Türk, kurtarıldıktan sonra kahve içerisindeki alevler söndürüldü. Aynı dakikalarda yoldan geçen polis ekibi, çevreyi güvenlik altına alıp telsizle acil yardım istedi. Kahveye gelen olay yeri inceleme ekipleri araştırmalara başladı.


'DİRİ DİRİ YANACAKTIK'


Mağdurlardan Cavit Kalkan da, mutlak ölümden döndüklerini ifade etti. Kalkan, “Pencere ve kapıdan hızlı bir şekilde molotof kokteyli atıldı. Kapıdan atılan molotof kokteyli ön bölümde bulanan duvara çarptı. Dolayısıyla geriye tepti. Bu da saldırgana zarar vermişolabilir. Bu nedenle dışarıdan bir bayanın ‘çığlık sesi’ geldi” dedi. Kahve sahibi Sağlam, yakılmak istemelerine bir anlam veremediğini belirterek, “Kimseyle bir husumetim yoktu” dedi. Üst katta kiracıların yaşadığına da değinen Sağlam, “Allah, bizi ve üst katta yaşayan kiracıları korudu. Mutlak ölümden döndük. Hızlı bir şekilde kapıdan atılan molotof kokteyl, ara duvar olmasaydı bizim üzerimize gelecekti. Hepimiz diri diri yanacaktık. Eğer biz içeride olmasaydık, sürekli açık bıraktığımız pencedereden atılan molotof kokteyli, binayı üst katta yaşayanlarla birlikte yakacaktı” şeklinde konuştu.

 Olayla ilgili araştırma polis tarafından titizlikle sürdürülüyor.

Bilindiği gibi, son 2 ay içerisinde Londra’da, Türkiye kökenli 5 adet kurum ve kuruluşa molotof kokteyli saldırı yapılmıştı.

Daha fazla göster

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin