Hulus İbrahim’e vefa günü gerçekleşti 

KIBRIS’TA İngiliz döneminde Türk ve Rum işçilerin vermiş olduğu ortak mücadele, PEO ve Türk İşçi Federasyonuna katlıları ile bilinen Hulus İbrahim için vefa günü düzenlendi.

Vefa günü, “Kıbrıs emekçilerinin emek, barış ve özgürlük mücadelesi neferi Hulus İbrahim ile buluşuyoruz” adı altında gerçekleşti.

Kıbrıs’ta yaşanan bölünmüşlük, yıllar öncesine giden Türk Rum ilişkileri ve bilinmeyen birçok gerçeği yaşayan bir çınar olan Hulus İbrahim için dostları “Kıbrıs emekçilerinin emek, barış ve özgürlük mücadelesi neferi Hulus İbrahim ile buluşuyoruz” adı altında vefa günü düzenledi.

Etkinlik, Kıbrıslı Sanatçılar Platformu (UK), Haringey Cypriot Community Centre, Hackney Cypriot Association, Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği, AKEL in Britain, Kıbrıs Türk Toplum Merkezi (TCCA) ve CTP (UK) ile ortaklaşa çalışmaları ile düzenlendi.

Hulus İbrahim ve ailesinin de katıldığı etkinlik, 6 Ocak Cumartesi günü, Kıbrıs Türk Toplum merkezinde yapıldı.

Etkinliğin selamlama konuşması Türkçe ve İngilizce de Kıbrıslı Sanatçılar Platformu üyeleri, Aycan Saraçoğlu ve Ertanç Hidayetin tarafından yapıldı. Hulus İbrahim’in barış, demokrasi ve emek mücadelesine ışık tutmaya devam edeceğini ifade ettiler.

Selamlama konuşmasının ardından geçen hafta hayatını kaybeden, sol hareketinin öncülerinden olan Hasan Raif için saygı duruşu yapıldı.

Saygı duruşunun ardından Hulus İbrahim konuşma yapmak için öne davet edildi. İbrahim konuşmasına “Sevgili dostum Hasan Raif’i için çok üzgünüm, keşke bu amansız hastalık onu aramızdan bu kadar erken almasaydı” deyip, üzüntüsünü ifade ederek başladı. İbrahim, yaşamı süresi boyunca vermiş olduğu mücadelesini konuklara özetledi ve bu etkinliği düzenleyen ve katılan herkese teşekkürlerini iletti.

Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği Başkanı Derman Saraçoğlu ve CTP Londra Dayanışma sekreteri Direnç Özbarış, Hulus İbrahim’e dev bir çınar olarak hitap ederek Kıbrıs için vermiş olduğu mücadeleden dolayı teşekkür plaketleri takdim etti.

Hulus İbrahim’inin gençlik fotoğraflarından oluşan kısa bir slayt gösterimi yapıldı. Hamza Irkad ve Mehmet Raif’in müzik dinletisi ile gece sona erdi.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.