kıbrıs ingiltere londra lefkoşa
DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
STERLIN
23,3043
BITCOIN
$23.094,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
LONDRA
Açık
6°C
LONDRA
6°C
Açık
Cumartesi Parçalı az bulutlu
8°C
Pazar Kapalı
="http://www.w3.org/2000/svg" viewBox="0 0 300 300" enable-background="new 0 0 300 300">
8°C
Pazartesi Parçalı az bulutlu
="http://www.w3.org/2000/svg" viewBox="0 0 300 300" enable-background="new 0 0 300 300">
9°C
Salı az bulutlu
="http://www.w3.org/2000/svg" viewBox="0 0 300 300" enable-background="new 0 0 300 300">
9°C

Dışişleri Bakanı’nın tarih bilgisi yetersiz

Londra’da konuşan İlber Ortaylı Davutoğlu’nu Osmanlıcılık konusunda eleştirdi.

Dışişleri Bakanı’nın tarih bilgisi yetersiz
08.05.2014
0
A+
A-

Prof. İlber Ortaylı’dan Londra’da konferans

“Türkiye ,işleyen bir makinadır. Buna öyle bakılmalıdır”

IMG_9352Turkish Forum UK adlı vakfın konuğu olarak, “ Birinci Dünya Savaşının 100’üncü Yıldönümünde İmparatorluğun Son Günlerinden Cumhuriyet’in Kuruluş Öyküsüne ” konusunda konuşan  Prof. Ortaylı, hiçbir ülkenin aslında savaşa hazır olmadığını vurgularken, Türklerin tarihi okumayı sevmediğini ve tarih bilmediğini belirtti..

Türkiye’nin yeni sanayi dallarına girmek zorunda olduğununun , eğitime yeni impetus verilmesi gerekliliğini vurgulayan Prof. İlber Ortaylı, “ Her yere üniversite açıp, kandırmakla olmaz. Bugünkü liseler olsa ne Süleyman Demirel Başbakan, ne de Necmettin Erbekan Profesör olurdu” dedi..

Londra’nın merkezindeki Hyatt Regency The Churchill Hotel’de düzenlenen geceye sefire Emel Çeviköz, Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar, Elçi Müsteşar Fatih Ulusoy’un da aralarında bulunduğu 200’e yakın konuk katıldı. Prof. Ortaylı yeni Osmanlıcılık konusunda Dışişleri Bakanının ciddi bir bilgi birikimi olmadığını kaydetti. Osmanlının 1. Dünya Savaşına girmemesi halinde, en büyük zenginliği olan nüfusunun kendisine kalacağını, Kudüs, Hicaz ‘ın Türklerin elinde bulunacağını söyledi

IMG_9443

LONDRA’da “ Birinci Dünya Savaşının 100’üncü Yıldönümünde İmparatorluğun Son Günlerinden Cumhuriyet’in Kuruluş Öyküsüne” konulu bir konferans veren Prof. İlber Ortaylı,  hiçbir ülkenin aslında savasa hazır olmadığını kaydederek, “ Osmanlı savaşa girmeseydi, en büyük zenginliği nüfusu kendine kalır, Kudüs ve Hicaz Türklerin elinde bulunur , Arap dünyası daha iyi olurdu” dedi.

Londra’da kurulu etkin sivil toplum örgütlerinden Turkish Forum UK vakfının davetlisi olarak kentin merkezindeki Hyatta Regency The Churchill Hotel’de düzenlenen yemekli geceye Sefire Emel Çeviköz, Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, Elçi Müsteşar Fatih Ulusoy’un da bulunduğu 200’e yakın konuk katıldı.

Konukların  büyük ilgi gösterdiği ve fotoğraf çektirmek, kitap imzalatmak için kuyruk oluşturduğu gecede, Prof. Ortaylı iki saat  süren konuşmasında, 1. Dünya Savaşında Avrupa ülkeleri ve Osmanlı İmparatorluğunun durumunu irdeledi. Esprili konuşmaları ile sıcak bir ortamda gerçekleşen konferansta, konuklar tarih profesörüne yakın ilgi gösterdi.

Turkish Forum UK Başkanı Zeren Safa, Prof. İlber Ortaylı’Yı üç yıl sonra yeniden ikinci kez ağırlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyduklarını kaydederek, konuklara hoşgeldiniz dedi.

Atatürk’ü,  savaş sonrası Türkiye’deki kalite düşüşü, yavanlık hasta etti

Birinci Dünya Savaşı sonunda, Britanya , Avusturya-Macaristan imparatorlukları, Rusya, Fransa’nn durumunu ele alan Prof. Ortaylı, savaşların bazı ülke ordularının, donanmalarının işe yaramadığını ortaya koyduğunu, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın bağımsızlık isteğini ortaya çıkarttığını söyledi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ordularının muhteşem şeyler yarattığını, Kurtuluş Savaşı başarılarının onlardan çıktığını kaydeden Ortaylı, “ Türk ordusu İngiliz ordusunu 4 yıl tuttu ve İngiliz ordusunu 4 yıl tutan başka ordu yok. İngilizler bunu beklemiyordu. Savaş sonunda , daha önce kaybedilen Kars, Ardahan, Artvin bize kalsa da, ham hayallerimizin hiçbiri gerçekleşmedi. Çiftçilerimiz, askerlerimizi, zanaatkarlarımızı tamamen kaybetti ve Türkiye bunu ancak 50 yılda telafi edebildi. Birden bir kalite düşüşü oldu. Türkiye bu yavanlığından kurtulmak için çok uğraştı, Atatürk’ü de bu yavanlığımız hasta etti. “

IMG_9356

Mikro milliyetçiliklerin sonu yok

Birinci Dünya Savaşı sonunda dünyanın küçüldüğünü, etnik parçalanmaların olduğunu ve bugün hala devam ettiğini belirten Prof. Ortaylı, “ Dünyada 5 bin adet dil konuşuluyor. Mikro milliyetçiliklerin sonu yok. Bunların üzerinde durulması gerekiyor. Avusturya-Macaristan imparatorluğu kalmadı, Britanta İmparatorluğu eskisi gibi olmadı. Kuvvetli demokrasi, özgün parlamenter sistemi kuvvetli olduğu için devam etti. Ancak birçok müttefiği bu vasfını koruyamadı. Osmanlı imparatorluğunun gücü tükendi. Para sistemi çöktü. Kadınlar çalışma hayatına girdi, Osmanlı imparatorluğu kadın memur almaya başladı. Feminist hareketçilik, sosyalist harekete eskisi gibi kötülük yapamadılar. Arap dünyası 3 günde dağıldı, manda idareleri kuruldu. Osmanlı eğer 15-20 sene dayanabilseydi, coğrafyaları da bugünkü gibi zayıf olmazdı.” Diye devam etti..

Almanyanın politikası dikkatle izlenmelidir

Konuşmasında Birinci Dünya Savaşına niye girildiğinin muamma olduğunu, 2.Dünya Savaşına girişin ise ortada olduğunu belirten Prof. İlber Ortaylı, “ Bu gibi ülkelerin tekrar tekrar dünya idaresine el atmaları tehlikelidir. Şimdi ortaya Çin çıktı. Almanya’nın politikası dikkatle izlenmesi gereken bir politikadır. Avrupa’nın iktisadi entegrasyonunu kendi politikaları ile engelliyorlar. “ dedi.

İlgiyle dinlenen konuşması bitiminde soru ve cevap bölümünde ise Ortaylı, Osmanlı İmparatorluğunun savaşa hazırlığın olduğunu, hem Galiçya, hem Afrika, Mezopotamya, hem Suriye, Kafkaslarda imparatorluğu ordunun savunduğunu söyledi. “Ancak hiçbir devlet aslında  savaşa hazır değildir. Savaşların sonunda para el değiştirdi, ülkeler tarihi bilmiyorlardı.. Maalesef Türkler tarih okumuyor, tarih okumayı da sevmiyor. Osmanlı düşmanlığı deyimi boş şeyler, gülünç” diye devam etti.

“En büyük zenginliğimiz nüfusumuz bile kalırdı”

Bir başka soruda ise Prof. İlber Ortaylı, Osmanlı savaşa girmeseydi veya geç girseydi , kimsenin bizi kolay kolay rahatsız edemeyeceğini belirterek, “ En büyük zenginliğimiz nüfusumuz bize kalırdı Arap dünyası daha iyi olurdu, Kudüs, Hicaz Türklerin elinde kalırdı” yanıtını verdi.

Son yıllarda Yeni Osmanlıcılık akımının çıktığına ilişkin soruya ise, “ Dışişleri bakanının ciddi bir tarih bilgisi birikimi olduğunu zannetmiyorum, “ şeklinde cevap verdi.

Türkiye’de en taze konuşma konusu “ Muhteşem Süleyman”

Son zamanlarda birçok yemeğe davet edildiğini ve en taze konuşma konusunun “Muhteşem Yüzyıl” olduğunu kaydeden Prof. Ortaylı, dizide çok tarihsel hataların yapıldığını, Venedik’te prenseslerin, kontların olmadığını belirterek, ölçüsüzlükler olduğunu söyledi.  Osmanlının sıtma ve frengi ile savaşı becerdiğini , Rumeli’den gelen göçlerle de ırkların güzelleştiğine dikkati çeken Ortaylı, dinleyicilere Şevket Süreyya Aydemir’in “ Suyu Arayan Adam” kitabını mutlaka okumalarını önerdi.

Türkiye işleyen bir makinadır, her yere üniversite açıp, çocukları kandırmakla olmaz

Türkiye’nin sanayi rotasını değiştirirse gelişebileceğini kaydeden Ortaylı, “ Türkiye işleyen bir makınadır, buna böyle bakılmalıdır.Sanayi rotamızı değiştirirsen Türkiye gelişebilir.  Yeni sanayi dallarına girmek zorundasınız. Eğitime yeni impetus vermek zorundasınız. Her yere üniversite açıp, çocukları kandırmakla olmaz. Doğru dürüst insan yetiştireceksiniz. Toplantılarla bunlar olmaz. Bugünkü liselerle ne Süleyman Demirel başbakan, ne de Necmettin Erbekan Profesör olurdu.” diyerek konuşmasını alkışlarla bitirdi.

İki saat sonunda izleyiciler Prof. İlber Ortaylı’yı kutlayarak, en son kitabı “İmparatorluğun Son Nefesi” ve diğer eserlerini imzalatmak ve fotoğraf çektirmek  için uzun kuyruklar oluşturdular. Ortaylı da gördüğü ilgiden memnunluğunu dile getirdi.
Turkish Forum UK Başkanı Zeren Safa, ikinci defa davetlerine katılan Prof. İlber Ortaylı’ya teşekkür ederek, kendisini yeniden aralarında görmekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi..

 IMG_9347 IMG_9344 IMG_9248 IMG_9335 IMG_9380 IMG_9307 IMG_9374 IMG_9253 IMG_9284 IMG_9372 IMG_9270IMG_9366

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.