İngiliz hakim Türk dolandırıcıyı affetmedi

Snaresbrook Crown Mahkemesi

WALTHAM Forest Belediyesi tarafından tespit edilen ve mahkemeye çıkarılan Salih Özebay’a 135 bin pound ceza kesildi.

Üçü hileli yollardan devlet yardımları alma ve vergiden muaf olma konusunda biri ise kara para aklamadan dört farklı suçtan yargılanan Salih Özbey, İngiliz hakim tarafından para cezasına çarptırıldı.

Snaresbrook Crown Mahkemesinde Yargıç Hammerton tarafından yargılanan Salih Özbay’a 2002 Suç Gelir Yasası (POCA) kapsamında 135 bin pound ödeme veya hapis yatma cezası verildi.

Waltham Forest Belediye müfettişleri 40 yaşındaki Özbay’ın haksız yere, Mart 2008 ile Temmuz 2012 yılları arasında 25 bin 854 pound 42 peni ev yardımı ve 1879 pound 42 peni ev vergisi yardımı aldığını tespit etmişti. Dolandırıcılığın ortaya çıkmasının ardından yargılanmaya başlayan Özbay, suçlu bulunmasıyla Haziran 2015 tarihinde bir yıl hapis yatmıştı.

Salih Özbay’ın, kira geliri aldığı dört mülkün sahibi olduğu, öğrenci kredileri ve bağışlar aldığı ve iki işletmenin yöneticisi olduğu ortaya çıktı.

Özbay, her bir cezanın eşzamanlı olarak ortaya çıkması nedeniyle bir yıl gözaltına alındı.

Snaresbrook Crown Court’un cezalandırılmasında Hakim Hammerton, Özbay’ın eylemlerini “Hak etmediğiniz yardımları elde etmek için cesur bir girişim.” diyerek nitelendirdi.

As a result of the financial investigation, HHJ Hammerton ordered that Salih Ozbay has to pay a confiscation order of £83,605 plus legal costs of £ 51,395, a total of £ 135,000.

Mali soruşturmanın sonucunda HHJ Hammerton, Salih Özbay’ın 83 bin 605 pound müsadere emrinin yanı sıra 51 bin395 pound mahkeme masrafları ile toplam 135 bin pound para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Waltham Forest Belediye Lideri Clare Coghill, şunları söyledi:

“Bu örnek, bir suç işlediğinizde veya mükelleflerin parasını çalarsanız yakalanacağınızı ortaya koyuyor. Vergi mükellefi için doğru sonucu elde edinceye kadar vazgeçmeyeceğiz. Salih Özbay, para cezasını 7 Aralık 2017 tarihine kadar ödemelidir. Eğer para cezasını ödemezse 18 ay hapis cezasına çarptırılacak. Hapishanedeyken, borcun faizi işleyecek ve Özbay serbest bırakılmasının ardından müsadere emri olan 83 bin 605 poundu ödemek zorunda kalacak. Her iki durumda da parayı ödemek zorunda.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.