Londralı Kürt belgeselci Suriye’de hayatını kaybetti

İNGİLTERE’DE yaşayan Kürt halkının yakından tanıdığı Mehmet Aksoy, Suriye’de IŞİD tarafından gerçekleştirilen bir saldırıda hayatını kaybetti.

Londra’da yaşayan 32 yaşındaki Aksoy, Haziran ayında İngiltere’den Suriye’ye gitmişti.

Suriye’nin kuzeyindeki, Kürt Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) askeri kanadı Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) katılan ve yönetmen Aksoy’un bir belgesel hazırladığı belirtiliyor.

BBC’ye konuşan Aksoy’un Londra’dan arkadaşı Aladdin Sinayic, Aksoy’un Suriye’ye giderken savaşma planında olmadığını açıklayarak şunları söyledi:

“Bana daha iyi yollar var dedi. Oradaki savaşçıların hikayesini anlatmak istiyordu. O savaşçılara büyük saygı duyuyordu. Mehmet’i herkes severdi.”

Kürt kökenli Aksoy, Rakka’yı IŞİD’den geri almak için süren operasyonu izlemek için bölgedeydi ve sosyal medya üzerinden burada çektiği görüntüleri paylaşıyordu.

Aksoy’un ölümünü haber yapan BBC’den Emma Vardy, 32 yaşındaki film yapımcısının, kendisinin de aralarında olduğu birçok Batılı gazeteciye yardım ettiğini aktardı.

32 yaşındaki Aksoy’un, Salı sabahı IŞİD’in Rakka’nın dışında düzenlediği bir saldırıda hayatını kaybettiği öğrenildi.

IŞİD militanlarının araçlarla bir YPG üssüne saldırarak içeri girmeyi başardığı Mehmet Aksoy’un da bu saldırı sırasında vurularak öldürüldüğü ifade edildi.

Aksoy için Londra’nın kuzeyinde Salı gecesi 300 kişinin katılımı ile bir anma gecesi düzenlendi.

Londra’da yaşayan ve film yapımcısı olan Aksoy’un amcasının 1990’lı yıllarda PKK için savaşırken öldürüldüğü belirtiliyor.

Mehmet Aksoy’un YPG güçleri için savaşırken ölen 5’nci İngiliz vatandaşı olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: BBC

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.