Ünlü tiyatroda Tük koreograf

dance2

11 yaşından bu yana dans eden Kuzey Kıbrıs kökenli İhsan Rüstem,29, dünyaca ünlü Sadler’s Well Peacock Tiyatrosu’nda iki gün boyunca devam eden ‘State of Matter’ adlı dans şovunun koreograflığını üstlendi.

Kapalı gişe oynayan gösterinin ardından Londra Gazete’nin sorularını yanıtlayan sanatçı, müzik ve dansın Türk toplumunun bir parçası olması nedeniyle ritmin hayatın içinde olduğunu, bunun bir ayrıcalık olduğunu söyledi. 1998 yılından bu yana sanat koreografileri hazırlayan Rüstem, bu son şovunda Benjamin Wardell’in ‘İçerideki bulutlar’ (The Clouds Inside) adlı şiirinden etkilendiğini söyledi.

16 yaşında bale eğitimi almak için aile evinden ayrılan Rüstem, o günden bu yana farklı ülkelerde modern sanat performanslarında yer alarak koreograflık görevini üstlendi. 2007 yılından bu yana İsviçre’de Lucerne opera evinin modern bale bölümünde görev yapıyor.

Geçtiğimiz yıl Akbank Sanat tarafından İstanbul’a davet edilen sanatçı, Zeynep Tanbay Dans Projesi kapsamında dersler verdi. Türkiye’de çok yaratıcı sanatçıların varlığına değinen Rüstem, fakat sanatta yapının eksikliğine değinerek ülkede modern sanatı geliştirmek için daha fazla görev almaya hazır olduğunu söyledi.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.