Ruslar Kuzey Kıbrıs’a akın ediyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde emlak sektörü 2014 yılında parlak bir dönem geçirdi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde emlak sektörü 2014 yılında parlak bir dönem geçirdi

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği (KTEB) son üç yıl içerisinde 17 bin yabancının KKTC’de taşınmaz mal satın aldığını bebunların altı bininin Ruslardan oluştuğuna dikkat çekti. Açıklamaya göre Ruslar özellikle Girne, Magosa, Güzelyurt ve Sadrazamköy gibi bölgelerde arazi alıp, buralara lüks siteler inşa ediyorlar.

Kıbrıs basınına açıklamalarda bulunan KTEB Başkanı Hasan Sungur, emlak alanında son yedi yılın en parlak döneminin bu yıl olduğunu vurgularken,  mahkemelik konutlar dışında atıl durumda olan 25 bin emlağın satıldığını kaydetti. Rus hükümetinin aldığı vatandaşlarının mal bildirimi yapılması yönündeki karar üzerine Rusların KKTC’de emlak alanında yatırım yapmaya başladıklarını belirten Sungur, en çok gayrımenkul alan yabancıların ise Alman vatandaşları olduğunu söyledi.

Hükümete, sektörde kaçak olarak faaliyet gösteren inşaat ve emlakçılara karşı düzenlemeler   yapılması çağrısında bulunan KTEB Başkanı, geçmişte dolandırılan İngilizlerin Kuzey Kıbrıs’ta emlak alımından vazgeçtiklerini hatırlatarak, benzer bir durumla Rus ve Almanların karşılaşmaması için önlemler alınmasının zorunlu olduğuna işaret etti.

KKTC vatandaşı olmayan kişiler, Kuzey Kıbrıs sınırları içinde Bakanlar Kurulu’nun verdiği izinle bir ev, villa, dükkan ya da 1 dönüm araziye sahip olabiliyorlar.Yasalara göre evli çiftler bir kişi olarak kabul edilirken mülk almak için oturma iznine gerek bulunmuyor.

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin